Nienaruszalności małżeństwa, opartego na związku mężczyzny i kobiety oraz znaczeniu miłości w takim związku poświęcił swe rozważania przed modlitwą Anioł Pański Benedykt XVI.
W adhortacji apostolskiej "Familiaris consortio" sługa Boży Jan Paweł II napisał, że "sakrament małżeństwa (...) czyni małżonków i rodziców chrześcijańskich świadkami Chrystusa «aż po krańce ziemi», prawdziwymi i właściwymi «misjonarzami» miłości i życia" (nr 54). Misja ta skierowana jest zarówno do środka rodziny - zwłaszcza w służbie wzajemnej i w wychowaniu dzieci - jak i na zewnątrz: wspólnota domowa jest mianowicie powołana do bycia znakiem miłości Boga do wszystkich.
Jest to misja, którą rodzina chrześcijańska może wypełnić tylko wtedy, gdy podtrzymuje ją łaska Boża. Dlatego kiedykolwiek konieczna jest modlitwa, aby nigdy nie zmęczyć się i trwać w codziennym wysiłku dotrzymywania zobowiązań podjętych w dniu ślubu. Na wszystkie rodziny, a zwłaszcza te, które przeżywają trudności, przywołuję macierzyńskiej opieki Maryi Panny i Jej małżonka Józefa. Maryjo, królowo Rodziny, módl się za nami!
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu zgromadzonym błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty pozdrowił zgromadzonych po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku. W naszym języku Papież powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków. Wczoraj obchodziliśmy wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. Raz jeszcze zachęcam do tej modlitwy. Jak pisał Jan Paweł II: «Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości» (Rosarium Virginis Mariae, 1). Niech ta modlitwa będzie dla wszystkich źródłem wielu łask. Niech Bóg wam błogosławi".
Po włosku Benedykt XVI pozdrowił m.in. ponad 350 młodych "misjonarzy" z różnych parafii, stowarzyszeń, ruchów i wspólnot diecezji rzymskiej, którzy w poprzednich dniach wraz z kilkoma księżmi, siostrami zakonnymi i seminarzystami wzięli udział w trzeciej edycji "Misji młodych dla młodych", zwanej "Jezus w centrum". Pogratulował im "radosnego głoszenia Ewangelii na ulicach i placach, w szkołach i szpitalach i w miejscach rozrywkowych oraz zachęcił do wytrwania w tym stylu misyjnym przez całe życie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.