Ali Agca ostrzega Benedykta XVI

Turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca, który w 1981 roku strzelał do Jana Pawła II, w liście do Benedykta XVI przestrzegł go przed planowaną na listopad podróżą do Turcji.

Tekst listu wraz z fotokopią opublikował dziennik La Repubblica.

"Papieżu Ratzingerze; mówi Ci to ktoś, kto się dobrze na tym zna. Twoje życie jest obecnie w niebezpieczeństwie. Absolutnie nie przyjeżdżaj do Turcji!" - napisał Agca w typowym dla siebie stylu w przesłaniu, opublikowanym przez rzymską gazetę. Miejsce publikacji listu nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie dziennikarz tej gazety Marco Ansaldo utrzymuje regularny kontakt z osadzonym w więzieniu w Stambule Agcą i to przez niego zamachowiec przekazuje swoje kolejne listy i apele.

W najnowszym, napisanym 18 września Ali Agca, zawarł kilka informacji, apeli i refleksji jednocześnie, jak zawsze sformułowanych w sposób patetyczny i z pozycji osoby świetnie zorientowanej w tym, co działo się w Watykanie i znającej rzekomo wiele jego największych sekretów. Zaapelował między innymi: "Wybaczcie papieżowi" - ale nie jest jasne, o co mu w tym miejscu chodzi i czy apel odnosi się do głośnego wykładu w Ratyzbonie.

W liście zawarta jest również opinia, że Benedykt XVI w honorowym geście powinien... ustąpić i powrócić do Niemiec, ponieważ, jak to tłumaczy Agca, "Niemcy znajdują się w kłopotliwej sytuacji".

Na miejsce Benedykta XVI powinien, wg Agcy, zostać wybrany "jeden z kardynałów z uczciwego państwa włoskiego, oddanych pokojowi i demokracji". Autor listu wskazuje nawet swoich kandydatów na papieża w osobach sekretarza stanu kardynała Tarcisio Bertone i arcybiskupa Mediolanu kardynała Dionigiego Tettamanziego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama