Koalicja irackich ugrupowań rebelianckich kierowana przez al-Kaidę przysięgła wojnę "czcicielom krzyża" w odpowiedzi na niedawną wypowiedź papieża Benedykta XVI na temat islamu, która wywołała protesty w świecie muzułmańskim.
"Oznajmiamy czcicielowi krzyża (papieżowi), że zostanie pokonany razem z Zachodem, tak jak to się już dzieje w Iraku, Afganistanie czy Czeczenii" - głosi oświadczenie umieszczone w Internecie przez Radę Zgromadzenia Mudżahedinów, koalicję ekstremistów irackich zdominowaną przez iracką al-Kaidę.
"Złamiemy krzyż i wylejemy wino (...). Bóg pomoże muzułmanom podbić Rzym. (...) Bóg daje nam siłę, byśmy poderżnęli im gardła i aby ich pieniądze i potomkowie stali się łupem mudżahedinów" - dodaje oświadczenie.
Ukazało się ono w niedzielę wieczorem na stronie internetowej często używanej przez al-Kaidę i inne radykalne ugrupowania.
Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że jest mu przykro z powodu tego, jak przyjęto zacytowanie przez niego w przemówieniu w Ratyzbonie 12 września słów średniowiecznego cesarza bizantyjskiego o islamie i przemocy. Przemówienie to oburzyło muzułmanów i wywołało gwałtowne demonstracje w wielu krajach islamskich.
Oprócz Rady Zgromadzenia Mudżahedinów również radykalne ugrupowanie irackie Ansar as-Sunna ogłosiło, że w odwecie za wystąpienie Benedykta XVI będzie walczyć z chrześcijanami.
"Dopóki nie powrócicie do prawdziwej wiary, będziecie mieli do czynienia tylko z naszymi mieczami" - oznajmiła Ansar as-Sunna z oddzielnym oświadczeniu internetowym.
W Basrze na południu Iraku przeciwko wypowiedzi papieża protestowało w poniedziałek około 500 muzułmanów. Demonstranci spalili wizerunek Benedykta XVI.
Iracka al-Kaida i inne radykalne ugrupowania arabskiej mniejszości sunnickiej walczą w Iraku z wojskami koalicyjnymi i rządem irackim; wiele z nich dokonuje zamachów bombowych na szyickich cywilów, aby sprowokować wojnę domową, która, jak liczą, skłoniłaby koalicję wielonarodową do wycofania się z Iraku.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.