Dziwny kryminał trzy miesiące przed pielgrzymką Papieża

Zamach na Benedykta XVI w czasie wizyty w Stambule jest tematem bijącego rekordy popularności kryminału, który ukazał się w Turcji na trzy miesiące przed pielgrzymką papieża do tego kraju. O powieści sensacyjnej pisze w poniedziałek - nie kryjąc konsternacji - włoski dziennik Il Giornale.

Włoska gazeta informuje, że powieść kryminalna "Zamach na papieża", opatrzona jednoznacznym podtytułem "Kto zabije Benedykta XVI w Stambule?" przedstawia zamach na biskupa Rzymu, dokonany przez włoskiego dziennikarza jako rezultat międzynarodowej intrygi, w którą wplątane są Opus Dei, masoneria i tureckie służby specjalne.

Inspiratorem książkowej zbrodni jest związany z Opus Dei kardynał, który chce zająć miejsce Benedykta XVI. Z drugiej strony ważne miejsce w spisku zajmuje turecki wywiad Mit, historycznie - jak się podkreśla - związany ze środowiskami skrajnej prawicy, która w wizycie papieża widzi niebezpieczną według niej szansę na pojednanie kościołów: katolickiego i prawosławnego.

Autorem powieści jest specjalizujący się w kryminałach Yücel Kaya. W ciągu dziesięciu dni od premiery zajmuje ona coraz wyższe miejsca w rankingu najlepiej sprzedających się w Turcji książek - dodaje "Il Giornale".

"To niepokojąca fabuła wziąwszy pod uwagę to, że w rzeczywistości papieska pielgrzymka do Turcji rozpocznie się już 28 listopada" - podkreśla dziennik przypominając jednocześnie, że w ostatnich miesiącach doszło w tym kraju do kilku ataków na katolickich księży. Z rąk fanatyka zginął włoski misjonarz Andrea Santoro. "Komuś, po przeczytaniu powieści Kai mógłby przyjść do głowy jakiś dziwny pomysł" - pisze gazeta.

Il Giornale zwraca uwagę na ostrożną reakcję Kościoła katolickiego w Turcji. "To fikcja literacka i tak musimy do niej podchodzić. Pozostajemy ostrożni i pełni ufności. Rząd turecki zabiega o to, aby wizyta papieża została jak najlepiej przygotowana" - tak ukazanie się książki w tym szczególnym momencie przygotowań do pielgrzymki skomentował nuncjusz apostolski w Turcji arcybiskup Antonio Lucibello.

Turecki kryminał jest bodajże pierwszą fabułą literacką, której bohaterem jest papież aktualnie zasiadający na Stolicy Piotrowej, a nie postać papieża, wymyślona przez pisarza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama