Anioł Pański: O zwycięstwie światłości Bożej

O zwycięstwie światłości Bożej nad siłami ciemności grzechu i złą mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański, 6 sierpnia w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Przemienienie zaprasza nas do otwarcia oczu serca na tajemnicę światła Bożego, obecnego w całej historii zbawienia. Już na początku dzieła stworzenia Wszechmocny mówi: "Fiat lux - niech się stanie światło!" (Rdz 1,2) i oddzielił światło od ciemności. Podobnie jak w wypadku innych stworzeń światło jest znakiem, które ujawnia coś o Bogu: jest to jakby odbicie Jego chwały, która towarzyszy Jego objawieniom. Gdy Bóg się ukazuje, "wspaniałość Jego podobna do światła, promienie z rąk Mu tryskają" (Ha 3,3nn.). Światło, jak o tym mówią Psalmy, jest płaszczem, którym Bóg się okrywa (por. Ps 104 [103], 2). Księga Mądrości wykorzystuje symbolikę światła do opisu samej istoty Boga: mądrość, szerzenie się chwały Bożej "jest odblaskiem wieczystej światłości", wyższym ponad wszelkie światło stworzone (por. Mdr 7,27.29nn.).

W Nowym Testamencie to Chrystus stanowi pełny przejaw światła Bożego. Jego zmartwychwstanie osłabiło na zawsze potęgę ciemności zła. Wraz ze zmartwychwstałym Chrystusem triumfują prawda i miłość nad kłamstwem i grzechem. To w Nim światło Boże rozświetla już ostatecznie życie ludzi i drogę historii: "Ja jestem światłością świata - stwierdza On w Ewangelii. - Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia" (J 8, 12).

Jakże bardzo potrzebujemy, także w naszych czasach, wyjścia z ciemności zła, aby doświadczyć radości dzieci światła! Niech nam wyjedna ten dar Maryja, którą wczoraj ze szczególną pobożnością przywoływaliśmy w doroczne wspomnienie Poświęcania Bazyliki Matki Bożej Większej. Oby zechciała także Najświętsza Maryja Panna obdarzyć pokojem wszystkie narody Bliskiego Wschodu, wstrząsane bratobójczymi walkami! Dobrze wiemy, że pokój jest pierwszym ze wszystkich darem Boga, o który mamy usilnie prosić w modlitwie, ale w tej chwili chcemy także pamiętać, że jest on obowiązkiem wszystkich ludzi dobrej woli. Niech nikt się nie uchyla od tego obowiązku! A ponieważ w obliczu gorzkiego stwierdzenia, że ciągle jeszcze pozostają nie wysłuchane głosy, domagające się natychmiastowego przerwania ognia w tym umęczonym regionie, odczuwam pilną potrzebę ponowienia palącego apelu o to właśnie, prosząc wszystkich o ofiarowanie swego czynnego wkładu do budowy sprawiedliwego i trwałego pokoju. Powierzam ten nowy apel wstawiennictwu Panny Najświętszej.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wszystkim zebranym błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił przybyłych pielgrzymów po włosku, francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku i polsku. W naszym języku Papież powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś wspominamy Przemienienie Pańskie. Wielbimy Chrystusa, który objawił się «w postaci Bożej» (Flp 2, 6), i z wiarą przyjmujemy wezwanie Ojca: «To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie!» (Mk 9, 7). Niech Bóg wam błogosławi!

Polacy zaśpiewali Ojcu Świętemu: "Polska słucha Cię, Polska kocha Cię, Polska dziękuje Ci", na co Benedykt XVI odpowiedział: "Dziękuję, dziękuję".

Po włosku Benedykt XVI przypomniał postać Pawła VI, który zmarł dokładnie 28 lat temu, 6 sierpnia 1978 właśnie tu, w Castel Gandolfo. Wyraził Bogu wdzięczność za dar, jakim był ten papież dla Kościoła "w tak ważnych latach Soboru i po Soborze" Watykańskim II.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama