Pielgrzymka podniosła notowania Benedykta XVI

Po pielgrzymce Benedykta XVI do Polski ocena Papieża wzrosła - uważają badacze i socjolodzy po analizie wyników badań przeprowadzonych wśród Polaków przed i po wizycie Ojca Świętego przez instytut SMG/KRC na zlecenie KAI.

Badania wykazały też, że narodowość Papieża nie ma dla ponad połowy Polaków znaczenia. - W tym przypadku obawy, że narodowość Papieża będzie przeszkodą w przyjęciu go przez Polaków nie potwierdziły się - podkreślał dr Żukowski. - Religijność zwalczyła społeczne stereotypy - uważa. Jego zdaniem, religijność Polaków otwiera ich na świat, na Papieża, czyni ich nowoczesnymi. - Osoby głęboko religijne są mniej skłonne myśleć kategoriami narodowościowymi - podkreślił.

Dr hab. K. Koseła zwrócił uwagę, że Polacy dzielą się na dwie grupy - tych, którzy uważają, że autorytet Benedykta XVI płynie z pełnionego przez niego urzędu i tych, którzy uważają, że autorytet Papieża buduje się też na zasługach dla wspólnoty ludzkiej i narodowej. Ci drudzy są osobami mniej wierzącymi.

Zdaniem dr. Koseły, Benedykt XVI przybliżył na nowo Watykan do polski, po tym jak Rzym oddalił się nieco po śmierci Jana Pawła II. - Kościół to wspólnota wiernych skupionych przy swoim biskupie, za życia Jana Pawła II Kościół w Polsce był wspólnotą skupioną wokół Biskupa Rzymu, teraz sytuacja wraca do normy - powiedział.

Socjolog skomentował również wyniki badań, z których wynika, że Polacy bardziej utożsamiają się z nauczaniem Jana Pawła II niż Benedykta XVI. Zdaniem dr. Koseły, Polacy nie wiedzą jeszcze jak Benedykt XVI definiuje swoją misję, jakie wyznaczył sobie priorytety.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego w badaniach zabrakło danych dotyczących liczby powołań do seminariów po pielgrzymce Benedykta XVI czy liczby osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św. i przystępujących do sakramentów, Marcin Przeciszewski, prezes KAI przypomniał, że nadal trwa nabór do seminariów i te dane statystyczne będą dopiero w połowie września. Również badania dotyczące uczestnictwa w Eucharystiach i przyjmowania sakramentów będą znane jesienią. Dr Koseła podkreślił, że mamy niż demograficzny, więc liczba kandydatów do kapłaństwa może być z tego powodu zaniżona.

Badania religijności Polaków i stosunku Polaków do Benedykta XVI wykonała dwukrotnie firma badawcza SMG/KRC na zlecenie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Pierwsze badanie na miesiąc przed wizytą Ojca Świętego, która rozpoczęła się 25 maja, drugie w dwa tygodnie po jej zakończeniu. Liczebność pierwszej grupy badanych wyniosła 1002 osoby, zaś drugiej grupy 1001. Błąd statystyczny waha się w granicach 3,1 proc.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg