Bóg nie jest bezmierną samotnością, lecz wspólnotą światła i miłości, życia darowanego i przyjmowanego w odwiecznym dialogu pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym. O tajemnicy Boga Trójjedynego Benedykt XVI mówił podczas południowej modlitwy Anioła Pański. Kościół obchodzi dziś uroczystość Trójcy Przenajświętszej.
"Wierzącym cały wszechświat mówi o Bogu w Trójcy Świętej Jedynym. Wszystko to, co istnieje, począwszy od międzygwiezdnych przestrzeni a skończywszy na najdrobniejszych mikro-elementach, odsyła do Bytu, który komunikuje się w różnorodności elementów jak przeogromna symfonia" - mówił papież. "Wszystkie stworzenia są uporządkowane według dynamicznej harmonii, którą w analogiczny sposób możemy nazwać miłością. Ale jedynie w wolnej i rozumnej osobie ludzkiej dynamizm ten staje się duchowy, staje się odpowiedzialną miłością, jako odpowiedź dana Bogu i bliźniemu poprzez szczery dar z samego siebie.
W takiej miłości człowiek odnajduje prawdę o sobie i swoje szczęście" - powiedział Benedykt XVI. Z różnorodnych analogii Tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego przywołał analogię rodziny. Jest ona powołana, by być wspólnotą miłości i życia. Właśnie w rodzinie różnorodność powinna przekształcać się w „obraz wspólnoty”.
Pozdrawiając pielgrzymów zebranych na Placu św. Piotra papież zaprosił ich i mieszkańców Rzymu na czwartkowe uroczystości Bożego Ciała. 15 czerwca Benedykt XVI odprawi mszę przed Bazyliką św. Jana na Lateranie o godz. 19.00. Następnie poprowadzi procesję eucharystyczną ulicami miasta, do Bazyliki Matki Bożej Większej.
Do do dzisiejszej uroczystości liturgicznej papież nawiązał także pozdrawiając Polaków. "W niedzielę Trójcy Świętej myślimy o Bożym Majestacie pełni zachwytu i uwielbienia. Wierzymy, że „gdy Bóg się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest”. Niech ta zapowiedź pomaga wam chętnie wypełniać na co dzień wolę Bożą. Z serca wam błogosławię" - życzył Benedykt XVI.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.