Dzieła sztuki przechowywane w Watykanie są nie tylko zabytkami odległej przeszłości, ale dla tysięcy oglądających je co roku ludzi stanowią świadectwo niezmiennej wiary Kościoła.
Przypomniał o tym papież, przyjmując 1 czerwca pielgrzymkę ze stowarzyszenia Mecenasów Sztuki w Muzeach Watykańskich (The Patrons of the Arts in the Vatican Museums). Przybyła ona do Rzymu w ramach obchodów 500-lecia tych zbiorów muzealnych.
„Dziękuję wam za wasze stałe zainteresowanie. Jego motywem jest nie tylko poczucie odpowiedzialności za niezrównane dziedzictwo kulturalne Muzeów Watykańskich, ale też wielkoduszne zaangażowanie w misję ewangelizacyjną Kościoła” – powiedział Benedykt XVI. Papież podkreślił, że „w każdej epoce chrześcijanie starali się dawać wyraz związanej z wiarą wizji piękna i porządku Bożego dzieła stworzenia, naszego wzniosłego powołania ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo Boga oraz obietnicy świata odkupionego i przemienionego przez łaskę Chrystusa”.
Stowarzyszenie Mecenasów Sztuki w Muzeach Watykańskich wspiera restaurowanie zabytków należących do tych zbiorów już od ponad 20 lat. Powstało w roku 1983, gdy w Nowym Jorku, Chicago i San Francisco odbyła się wielka wystawa dzieł wypożyczonych z Watykanu. Obecnie stowarzyszenie działa nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.