Benedykt XVI: Sztuka świadectwem wiary

Dzieła sztuki przechowywane w Watykanie są nie tylko zabytkami odległej przeszłości, ale dla tysięcy oglądających je co roku ludzi stanowią świadectwo niezmiennej wiary Kościoła.

Przypomniał o tym papież, przyjmując 1 czerwca pielgrzymkę ze stowarzyszenia Mecenasów Sztuki w Muzeach Watykańskich (The Patrons of the Arts in the Vatican Museums). Przybyła ona do Rzymu w ramach obchodów 500-lecia tych zbiorów muzealnych.

„Dziękuję wam za wasze stałe zainteresowanie. Jego motywem jest nie tylko poczucie odpowiedzialności za niezrównane dziedzictwo kulturalne Muzeów Watykańskich, ale też wielkoduszne zaangażowanie w misję ewangelizacyjną Kościoła” – powiedział Benedykt XVI. Papież podkreślił, że „w każdej epoce chrześcijanie starali się dawać wyraz związanej z wiarą wizji piękna i porządku Bożego dzieła stworzenia, naszego wzniosłego powołania ludzi stworzonych na obraz i podobieństwo Boga oraz obietnicy świata odkupionego i przemienionego przez łaskę Chrystusa”.

Stowarzyszenie Mecenasów Sztuki w Muzeach Watykańskich wspiera restaurowanie zabytków należących do tych zbiorów już od ponad 20 lat. Powstało w roku 1983, gdy w Nowym Jorku, Chicago i San Francisco odbyła się wielka wystawa dzieł wypożyczonych z Watykanu. Obecnie stowarzyszenie działa nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Europie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama