Polska gotowa na przyjęcie ojca świętego

Niemal wszystko jest gotowe na przyjęcie w Polsce Benedykta XVI. Tak przynajmniej zapewniają organizatorzy wizyty zarówno ze strony kościelnej, jak i rządowej, którzy w południe spotkali się w Warszawie z dziennikarzami.

Podczas konferencji prasowej mówiono raczej o kwestiach praktycznych: o rekordowej liczbie ponad 4 tysięcy akredytowanych dziennikarzy, o współpracy policji i Biura Ochrony Rządu z innymi służbami, samorządem i wolontariuszami, a także o spodziewanych tysiącach pielgrzymów z zagranicy, w tym z terenów byłego ZSRR, nawet tak odległych jak Kazachstan czy Syberia. Na ulicach Krakowa i Warszawy stosunkowo niewiele powitalnych dekoracji, za to każdy może łatwo zaopatrzyć się w odpowiednie informatory, zarówno dotyczące szczegółów papieskiej wizyty, jak samego Benedykta XVI czy po prostu Polski. Zainteresowanie pielgrzymką jest bardzo duże. Bilety na spotkanie z Benedyktem XVI w Warszawie stały się już dawno towarem deficytowym. Najbardziej niecierpliwie na papieża czeka młodzież, która w ubiegłym roku już się z nim spotkała w Kolonii.

Entuzjam młodych zderza się trochę z pewnym uproszczonym spojrzeniem na nadchodzące wydarzenia, jakie można znaleźć w mediach, zwłaszcza zagranicznych. Trudność sprawia dziennikarzom dwuetapowość programu papieskiej pielgrzymki (podróż śladami Jana Pawła II plus wizyta w byłym obozie hitlerowskim Auschwitz Birkenau), a także zawiłości polskiej historii i dnia dzisiejszego. Miejmy nadzieję, że słowa ojca świętego i odpowiedź Polaków na nie rozwieją te wątpliwości.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w namiocie Centrum Prasowego przy pl. Piłsudskiego.

Minister Maciej Łopiński, sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta poinformował, że Lech Kaczyński powita Benedykta XVI na lotnisku w Warszawie w czwartek, 25 maja. Tego samego dnia odbędzie się jeszcze spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Po krótkiej rozmowie w cztery oczy, prezydent przedstawi Papieżowi swoją rodzinę. Po modlitwie w kaplicy prezydent przedstawi Papieżowi także premiera, kierownictwo rządu, marszałków Sejmu i Senatu. W piątek prezydent Kaczyński będzie uczestniczył w Mszy św. na placu Piłsudskiego, a w niedzielę na krakowskich Błoniach. Pojedzie również do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W niedzielę wieczorem pożegna Ojca Świętego na lotnisku w Balicach.

Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że rolą papieży jest umacnianie wiernych w wierze. Nawiązuje też do tego hasło całej pielgrzymki: "Trwajcie mocni w wierze". Zdaniem biskupa, Papież nie tylko przypomni dziedzictwo duchowe, jakie zostawił nam Jan Paweł II, ale i pokaże jak możemy je wypełniać i pielęgnować.

Bp Libera pochwalił współpracę między kościelną a rządową stroną organizacji pielgrzymki Benedykta XVI w Polsce. Poinformował, ze dobiegło końca wydawanie wejściówek na Msze z Papieżem, dziś ostatnie próbne loty mają helikoptery, którymi będzie się przemieszczał Benedykt XVI. Z zagranicy, szczególnie ze Wschodu przyjedzie kilkanaście tysięcy pielgrzymów na spotkanie z Ojcem Świętym. Ulice miast zostały już przystrojone, a na billboardach jest napis "Nasz papież Benedykt XVI", bo tak postrzegają Ojca Świętego Polacy - jako "naszego" papieża. W kościołach trwa modlitwa w intencji otwarcia serc i umysłów na to, co powie Benedykt XVI.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama