Ojciec Święty Benedykt XVI w drodze do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę, 27 maja, pobłogosławi Pociąg Papieski, który jest wyrazem wdzięczności polskich kolejarzy za pontyfikat Jana Pawła II.
Pociąg ten będzie kursował pomiędzy Wadowicami a Krakowem Łagiewnikami od 31 maja.
- Ojciec Święty Benedykt XVI zatrzyma się na przejeździe kolejowym w Łagiewnikach, na stacji będzie stał Pociąg Papieski, wzdłuż torów ustawią się poczty sztandarowe Duszpasterstwa Kolejarzy, Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i różnych organizacji związkowych. Uroczystość pobłogosławienia składu odbędzie się około godz. 13.00 - mówi ks. Ryszard Marciniak, krajowy moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich (KSKP).
Inicjatywa uruchomienia Pociągu Papieskiego zrodziła się 3 września ubiegłego roku podczas ogólnopolskiej pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
- Ludzie różnie wyrażają swoją wdzięczność za życie, nauczanie Jana Pawła II. My, polscy kolejarze, postanowiliśmy wyrazić Panu Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II w postaci Pociągu Papieskiego - podkreśla krajowy duszpasterz kolejarzy. W pociągu poprzez środki audiowizualne przybliżane będą postać i nauczanie Papieża Polaka. Zamontowano w nim monitory, umieszczono kamery zewnętrzne i wewnętrzne. W pociągu jest 155 miejsc siedzących, specjalną część przygotowano dla gości zagranicznych. Jest także 8 miejsc urządzonych z myślą o niepełnosprawnych, do ich potrzeb została przystosowana toaleta. Skład wykonała firma z Nowego Sącza NEWAG S.A. (do zeszłego roku funkcjonująca pod nazwą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego). Ideę Pociągu Papieskiego patronatem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
W Pociągu Papieskim zostanie umieszczona Księga Darów. Na karcie - "darze wdzięczności" za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejarskie rodziny mogą zamieszczać informacje o sobie, łącznie z podjętymi zobowiązaniami. Pociąg Papieski będzie przemierzał szlak kolejowy Jana Pawła II na trasie: Wadowice - Kraków Łagiewniki. - W Wadowicach wszystko się zaczęło: "i szkoła się zaczęła i teatr się zaczął, i kapłaństwo", mówił sam Ojciec Święty. W Łagiewnikach Jan Paweł II dokonał aktu zwieńczającego cały jego pontyfikat, bo nie ma większego aktu jak oddanie świata Bożemu Miłosierdziu. Stąd myśl, żeby połączyć te dwa papieskie miasta - wyjaśnia ks. Ryszard Marciniak. Pociąg będzie się zatrzymywał także na stacjach w Kalwarii Zebrzydowskiej i Skawinie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.