Ojciec Święty Benedykt XVI w drodze do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w sobotę, 27 maja, pobłogosławi Pociąg Papieski, który jest wyrazem wdzięczności polskich kolejarzy za pontyfikat Jana Pawła II.
Pociąg ten będzie kursował pomiędzy Wadowicami a Krakowem Łagiewnikami od 31 maja.
- Ojciec Święty Benedykt XVI zatrzyma się na przejeździe kolejowym w Łagiewnikach, na stacji będzie stał Pociąg Papieski, wzdłuż torów ustawią się poczty sztandarowe Duszpasterstwa Kolejarzy, Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich i różnych organizacji związkowych. Uroczystość pobłogosławienia składu odbędzie się około godz. 13.00 - mówi ks. Ryszard Marciniak, krajowy moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich (KSKP).
Inicjatywa uruchomienia Pociągu Papieskiego zrodziła się 3 września ubiegłego roku podczas ogólnopolskiej pielgrzymki kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
- Ludzie różnie wyrażają swoją wdzięczność za życie, nauczanie Jana Pawła II. My, polscy kolejarze, postanowiliśmy wyrazić Panu Bogu wdzięczność za pontyfikat Jana Pawła II w postaci Pociągu Papieskiego - podkreśla krajowy duszpasterz kolejarzy. W pociągu poprzez środki audiowizualne przybliżane będą postać i nauczanie Papieża Polaka. Zamontowano w nim monitory, umieszczono kamery zewnętrzne i wewnętrzne. W pociągu jest 155 miejsc siedzących, specjalną część przygotowano dla gości zagranicznych. Jest także 8 miejsc urządzonych z myślą o niepełnosprawnych, do ich potrzeb została przystosowana toaleta. Skład wykonała firma z Nowego Sącza NEWAG S.A. (do zeszłego roku funkcjonująca pod nazwą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego). Ideę Pociągu Papieskiego patronatem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
W Pociągu Papieskim zostanie umieszczona Księga Darów. Na karcie - "darze wdzięczności" za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejarskie rodziny mogą zamieszczać informacje o sobie, łącznie z podjętymi zobowiązaniami. Pociąg Papieski będzie przemierzał szlak kolejowy Jana Pawła II na trasie: Wadowice - Kraków Łagiewniki. - W Wadowicach wszystko się zaczęło: "i szkoła się zaczęła i teatr się zaczął, i kapłaństwo", mówił sam Ojciec Święty. W Łagiewnikach Jan Paweł II dokonał aktu zwieńczającego cały jego pontyfikat, bo nie ma większego aktu jak oddanie świata Bożemu Miłosierdziu. Stąd myśl, żeby połączyć te dwa papieskie miasta - wyjaśnia ks. Ryszard Marciniak. Pociąg będzie się zatrzymywał także na stacjach w Kalwarii Zebrzydowskiej i Skawinie.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.