Episkopat Włoch u papieża

Życie i posługa kapłanów, przygotowania do ogólnowłoskiej konferencji kościelnej w Weronie oraz relacje państwo-Kościół były przedmiotem papieskiego przemówienia do Episkopatu Włoch. Benedykt XVI podjął zagadnienia omawiane na wiosennej sesji episkopatu przyjmując jej uczestników w Watykanie.

Przypomniał, że zadaniem biskupa jest bliskie towarzyszenie powierzonym mu księżom i troska o ich szeroko rozumiane potrzeby, także w starości. Zachęcił, by październikowa konferencja w Weronie przyczyniła się do umocnienia jedności włoskiego Kościoła i była okazją do głębokiej refleksji nad sposobami dawania świadectwa o Chrystusie Zmartwychwstałym.

Papież podjął również temat autonomii państwa i Kościoła, jako dwóch rzeczywistości doczesnych. W ich rozdziale Kościół widzi podstawę własnej wolności i powszechnej misji zbawienia. Pełniąc ją proponuje naukę społeczną oraz budzi duchowe i moralne siły, nie naruszając świeckości państwa – podkreślił Benedykt XVI.

„Ze swej strony zdrowa świeckość państwa zakłada bez wątpienia, że rzeczywistości doczesne kierują się własnymi normami. Należą do nich jednak również wymogi etyczne oparte na samej istocie człowieka, przez co w ostatecznym rozrachunku odsyłają do Stwórcy. W obecnej sytuacji, przypominając wartość, jaką mają nie tylko dla prywatnego, ale i dla publicznego życia niektóre podstawowe zady etyczne, zakorzenione w wielkim dziedzictwie chrześcijańskim Europy, a zwłaszcza Włoch, w żaden sposób nie naruszamy świeckości państwa, lecz raczej wnosimy wkład w zagwarantowanie i popieranie godności osoby i wspólnego dobra społeczeństwa” - powiedział papież.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama