Premier: z papieżem chcę rozmawiać o pielgrzymce i sprawach ważnych dla Polski

O papieskiej pielgrzymce do Polski i "o wszystkich sprawach, które dla Polski są ważne" będzie z Benedyktem XVI rozmawiał w czwartek w Watykanie premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Szef polskiego rządu rozpoczął w środę po południu dwudniową wizytę nad Tybrem. W czwartek zostanie przyjęty na prywatnej audiencji przez Benedykta XVI. Jest to pierwsza wizyta premiera Marcinkiewicza w Watykanie.

Marcinkiewicz powiedział dziennikarzom po przylocie, że czwartkowa audiencja, jest ważna dla niego osobiście, ponieważ "czasem potrzeba spojrzeć na swoją pracę, na Polskę, na świat z innej perspektywy". Jak dodał, "perspektywa watykańskiego wzgórza, to dobra perspektywa".

Papież przyjmie polskiego premiera na tydzień przed swą pielgrzymką do Polski, planowaną na 25-28 maja.

Premier zapowiedział, że na pewno będzie rozmawiał z Benedyktem XVI o tej pielgrzymce.

Rozmowa - kontynuował - będzie też "o wszystkich sprawach, które dla Polski są ważne, o miejscu Polski w Unii Europejskiej, o zaszczepianiu tych wartości chrześcijańskich, które nam są tak drogie, a które czerpiemy w jakiejś mierze także z Watykanu".

Marcinkiewicz podkreślił, że pielgrzymka papieża "jest absolutnie gotowa", w związku z tym nie będzie potrzeby ustalania szczegółów podczas jego pobytu w Watykanie.

Wszystko jest zapięte na ostatni guzik" - zapewnił.

Dodał, iż liczba rozdanych zaproszeń na papieskie msze święte świadczy o tym, że Polacy traktują tę pielgrzymkę tak samo, jak wszystkie wizyty Jana Pawła II w ojczyźnie. "Pamiętajmy, że każda pielgrzymka naszego Ojca Świętego zmieniała Polskę" - podkreślił Marcinkiewicz.

Premiera pytano, czego on sam oczekuje po pielgrzymce Benedykta XVI do Polski. "Jestem katolikiem, dla mnie jest to miejsce czerpania siły, człowiek bez takiego czerpania, bez takiej siły z niczym sobie nie poradzi, ani z rządzeniem krajem, ani z byciem dobrym człowiekiem" - odpowiedział.

Przed audiencją szef polskiego rządu zejdzie do Grot Watykańskich w podziemiach bazyliki św. Piotra, gdzie złoży kwiaty przed grobem papieża Jana Pawła II.

W czwartek mija 86. rocznica urodzin Jana Pawła II.

"Staraliśmy się o tę audiencję od jakiegoś czasu i jesteśmy niezwykle wdzięczni, że dojść może do niej w dniu urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II" - mówił we wtorek PAP rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz.

Również premier nie ukrywał w środę "wielkiego zaskoczenia", że do wizyty dochodzi w urodziny Jana Pawła II i tuż przed pielgrzymką Benedykta XVI.

Po audiencji premier spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Angelo Sodano.

Zaplanowano też konferencję prasową Marcinkiewicza w ambasadzie RP w Watykanie.

Ostatnim punktem wizyty premiera będzie złożenie wieńca na cmentarzu polskich żołnierzy na Monte Cassino. W bitwie o wzgórze 18 maja 1944 roku poległo 924 Polaków, ok. 3 tys. zostało rannych, a ponad 340 uznano za zaginionych. Polskie oddziały pod wodzą gen. Władysława Andersa zdobyły Monte Cassino, otwierając aliantom drogę do Rzymu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama