4 tysiące dziennikarzy na pielgrzymce

Dokładnie 4131 osób akredytowało się do obsługi medialnej wizyty Benedykta XVI w Polsce.

Informacje dotyczące transportu dla dziennikarzy i fotoreporterów, rozmieszczenia Centrów Prasowych i sposobu udostępniania tekstów wystąpień Papieża przekazano podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Organizacją obsługi medialnej wizyty Ojca Świętego zajmuje się Katolicka Agencja Informacyjna oraz Polska Agencja Prasowa.

Marcin Przeciszewski, prezes KAI, poinformował, że liczba akredytowanych do obsługi medialnej osób jest rekordowa. Pielgrzymki Jana Pawła II obsługiwało ok. 3 tys. dziennikarzy. W liczbie 4131 akredytowanych osób jest obecnie 538 dziennikarzy prasowych, 420 dziennikarzy telewizyjnych, 404 fotoreporterów, 221 dziennikarzy radiowych. Przy obsłudze medialnej pracować też będą operatorzy kamer, technicy i tłumacze.

Akredytowani dziennikarze otrzymają 200-stronicowy informator. Akredytacje można odbierać od 17 maja, od godz. 10.00 w Biurze Akredytacyjnym przy Skwerze Kardynała Wyszyńskiego 9 na IV piętrze. Biuro będzie czynne codziennie, także w sobotę i niedzielę, aż do 24 maja. 25 maja akredytacje będzie można odbierać w Centrum Prasowym w hotelu Forum w Krakowie.

Program papieskiej pielgrzymki dostępny jest na specjalnym portalu www.b16.pl. Ostateczny program, po niewielkich korektach, zostanie opublikowany 18 maja po południu.

W czterech Centrach Prasowych w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau prowadzone będą tłumaczenia symultaniczne wystąpień na języki angielski i włoski. Teksty wystąpień w wersji papierowej będą rozdawane dziennikarzom w miejscach celebry i Centrach Prasowych na dwie godziny przed wygłoszeniem, a po ich wygłoszeniu znajdą się w serwisach KAI w wersji elektronicznej. Ok. 30 minut po wygłoszeniu tekstów znajdzie się tam ostateczna ich wersja, z naniesionymi ewentualnymi dopowiedzeniami Papieża. Teksty będą dostępne w trzech wersjach językowych: włoskiej (będącej oryginałem), polskiej i angielskiej. Prawdopodobnie, choć nie jest to informacja potwierdzona, w Auschwitz-Birkenau Benedykt XVI będzie mówił także w języku niemieckim.

PAP zorganizowała logistyczną stronę obsługi medialnej pielgrzymki. Na potrzeby dziennikarzy i fotoreporterów przygotowano 60 autokarów, a 110 studentów dziennikarstwa i lingwistyki zostało przeszkolonych, by mogli być pilotami grup. Powierzchnia Centrów Prasowych zajmuje w sumie 6,5 tys. m kw., z czego 4 tys. metrów kw. zajmują namioty. Zbudowano 110 kabin dla dziennikarzy telewizyjnych i radiowych - poinformował Waldemar Siwiński, prezes PAP.

Andrzej Jeziorek z Telewizji Polskiej poinformował, że w ciągu 3,5 dnia odbędą się 24 transmisje telewizyjne, co daje 20 godzin antenowych. Reporterzy będą mieli 196 wejść na żywo na antenę. TVP3 zostanie przekształcona na kilka dni w kanał papieski, gdzie przez całą dobę będą emitowane transmisje i retransmisje. Transmisje będą też dostępne przez internet (z wyjątkiem Mszy św.).

Telewizja Polska po raz pierwszy wykorzysta też helikopter oraz kamery zdalnie sterowane. Taka właśnie kamera będzie w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego, gdzie Benedykt XVI będzie się modlił.

Tadeusz Fredro-Boniecki z Polskiego Radia przypomniał, że Pierwszy Program PR będzie od 25 do 29 maja podporządkowany pielgrzymce Benedykta XVI.

Z kolei Paweł Biedziak z Komendy Głównej Policji poinformował, że nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 15 tys. policjantów. 200 spośród nich zajmować się będzie pomocą dziennikarzom. Biedziak prosił o rozsądne planowanie czasu przyjazdu na miejsca celebry z Benedyktem XVI, ponieważ na 1,5 godziny przed przejazdem Papieża trasy jego przejazdu będą zamykane, a akredytacje nie będą upoważniały do poruszania się po nich w tym czasie. Apelował też o korzystanie z przeznaczonych dla dziennikarzy autokarów, ponieważ trudno będzie znaleźć miejsce do parkowania prywatnych samochodów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama