Wadowice: Poświęcenie pierwszej kapliczki na europejskim szlaku

W Wadowicach poświęcono dziś kapliczkę z figurą Matki Bożej Fatimskiej - wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Kapliczka jest pierwszą na "europejskiej drodze kapliczek", która połączy Europę od Portugalii po Ukrainę.

Fundatorem kapliczki jest francuskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kapliczek z Prowansji. Mimo że Polska znajduje się w środku planowanego szlaku, a nie na jego początku, pierwsza kaplica stanęła właśnie w Wadowicach.

W uroczystości poświęcenia wzięli udział samorządowcy, mieszkańcy Wadowic oraz 40-osobowa grupa fundatorów. Poświęcenia dokonali były proboszcz parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach ks. infułat Kazimierz Suder, oraz ks. Gerard Trauchessec, asystent kościelny Stowarzyszenia Przyjaciół Kapliczek. Ks. Trauchessec wyraził zadowolenie, że w dniu, w którym przypada 89. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie i 25. rocznica zamachu na Jana Pawła II, członkowie Stowarzyszenia w tak bardzo uroczysty sposób mogą złożyć hołd Matce Boga i wielkiemu poprzednikowi Benedykta XVI.

Pomysłodawcy szlaku chcą, aby w każdym kraju powstała jedna kapliczka. Ta w Wadowicach będzie więc jedyną w Polsce. Stanęła w ogrodzie domu pielęgnacyjnego prowadzonego przez Stowarzyszenie im. Doktora Edmunda Wojtyły przy ul. Barskiej. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością charytatywną, opieką medyczną osób chorych. Prezes Stowarzyszenia, Stanisława Wodyńska wyraziła nadzieję, że Matka Boża, która 25 lat temu uratowała życie Jana Pawła II, będzie także czuwać nad podopiecznymi i pracownikami domu pielęgnacyjnego.

Miejsca, w których staną pozostałe kapliczki, wybrali Robert i Claudia Mastelan z Valleron, którzy w 2004 roku pieszo przemierzyli Europę od Francji po Ukrainę. Zajęło im to 6 miesięcy. Podczas pielgrzymki odwiedzili także rodzinne miasto Jana Pawła II. - Inicjatorem pomysłu stworzenia drogi kapliczek był tak naprawdę sam Ojciec Święty - powiedział KAI Robert Mastelan, autor projektu wadowickiej kapliczki. - To on zainspirował nas, aby obejrzeć Europę przemierzając ją pieszo, pielgrzymując tak jak on. Było dla nas oczywistym, że w Polsce kaplica stanie właśnie w Wadowicach.

W Czechach kapliczka ma stanąć w Welehradzie, jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych Republiki Czeskiej. Na Ukrainie - w klasztorze oo. studytów w Uniowie koło Lwowa, w Grecji - na wyspie Santorino. We Francji zbudowane będą dwie kaplice: w Cotignac, gdzie objawił się św. Józef, oraz w Bonne, gdzie wielką czcią otaczane jest Dzieciątko Jezus. Kolejne kapliczki będą budowane przez skautów, grupy młodzieżowe, katolickie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama