Papież przeciwko karierowiczostwu księży

Karierowiczostwu duchownych sprzeciwił się Benedykt XVI podczas Mszy św., podczas której udzielił w bazylice watykańskiej święceń kapłańskich 15 diakonom. Papież z dezaprobatą wskazał na "próby wspięcia się «w górę», zdobywania pozycji dzięki Kościołowi: posługiwania się, a nie służenia".

Komentując słowa Jezusa: "Znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec", Benedykt XVI podkreślił, że "pasterz nie może zadowolić się znajomością imion i dat", gdyż "jego wiedza musi być zawsze wiedzą serca". Jednak "można to osiągnąć jedynie wtedy, gdy Pan otworzył nasze serce, jeżeli nasza wiedza nie wiąże osób z naszym małym prywatnym ja, z naszym małym sercem, lecz pozwala im odczuć serce Jezusa, serce Pana".

Mówiąc na koniec o kapłańskiej posłudze jedności Papież zwrócił uwagę na "relację między krzyżem i jednością", jako że "za jedność płaci się krzyżem". Przypomniał, że "misja Jezusa dotyczy całej ludzkości i dlatego na Kościele spoczywa odpowiedzialność za całą ludzkość, ażeby uznała Boga, tego Boga, który za nas wszystkich, w Jezusie Chrystusie stał się człowiekiem, cierpiał, umarł i zmartwychwstał".

"Kościół nie może się nigdy zadowolić zastępami tych, do których w pewnym momencie dotarł. Nie może wygodnie wycofać się w granice swego środowiska. Obarczony został uniwersalną troską i musi troszczyć się o wszystkich" - wskazał Ojciec Święty. Dlatego "musimy stale na nowo - jak powiada Pan - wyjść «na drogi i między opłotki», ażeby nieść zaproszenie Boga na Jego ucztę także tym ludziom, którzy dotąd jeszcze o nim nie słyszeli bądź nie zostali przez nie wewnętrznie poruszeni. Służba jedności ma liczne postacie. Należy do niej także zaangażowanie na rzecz wewnętrznej jedności Kościoła, ażeby, ponad wszystkimi różnicami i ograniczeniami, był on znakiem obecności Boga w świecie, bo tylko ona może stworzyć tę jedność" - wskazał Benedykt XVI.

Mszę św. razem z Papieżem koncelebrowali: wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej kard. Camillo Ruini, biskupi pomocniczy tej diecezji, rektorzy seminariów, z których pochodzą kandydaci, i ich proboszczowie.

Święcenia przyjęło 13 diakonów diecezjalnych z trzech seminariów rzymskich - pięciu z seminarium diecezjalnego na Lateranie, siedmiu z seminarium Redemptoris Mater i dwóch z seminarium Capranica -oraz dwóch diakonów z zakonu karmelitów bosych. Było wśród nich 12 Włochów oraz po jednym diakonie z: Polski, Izraela i Hondurasu.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama