Wystawa "Bogurodzica - splendor Rzeczypospolitej obojga Narodów" od środy 3 maja otwarta jest na Jasnej Górze.
Wystawę zorganizowano w XVII-wiecznym Bastionie Św. Rocha. Wśród eksponatów znajdą się m.in. trofea Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 roku oraz buławy hetmańskie, dary wotywne, pamiątki historyczne i zabytki rzemiosła artystycznego.
Jest to centralna, pierwsza z pięciu planowanych części stałej ekspozycji w Bastionie. Od dziś całość jego wnętrz określana będzie jako "Skarbiec Pamięci Narodu". Bastion św. Rocha stanowi część składową twierdzy jasnogórskiej, wzniesionej w latach 1624-1639 i rozbudowanej po 1674 roku. Bastion ten był od 1991 roku systematycznie konserwowany, co doprowadziło do odsłonięcia oryginalnych murów pamiętających sławne oblężenie szwedzkie Jasnej Góry w czasie "potopu" w 1655 roku. Wystawa obejmuje prawie 500 eksponatów, głównie wota powstałe do końca istnienia niepodległej I Rzeczypospolitej, a więc do około 1795 roku. Podstawowym elementem składowym ekspozycji jest cenny zbiór zabytkowej broni z różnych epok, nawiązujący do funkcjonowania garnizonu wojskowego na Jasnej Górze. Są tu zarówno działa ściśle użytkowe, o skromnych formatach, jak i bogato zdobiona tzw. broń paradna.
Znalazła się tam również grupa cennych wyrobów orientalnych, przede wszystkim tureckich m.in. trofea króla Jana III Sobieskiego z bitwy pod Wiedniem w 1683 r., łuki, kołczany i strzały, wielka tarcza wykonana ze skorupy żółwia. W centrum umieszczono buławy - insygnia władzy dawnych polskich hetmanów. Są także specjalnie konserwowane na tę okazję tkaniny oraz dzieła rzemiosła artystycznego.
Całość została wyeksponowana za pomocą nowatorskiego zastosowania szaf ze szkła i specjalnego oświetlenia. Projekt adaptacji wnętrza Bastionu św. Rocha dla celów muzealnych zakładał minimalną ingerencję w zabytkową substancję. Koncentrował się na najpełniejszej ekspozycji zabytkowej broni i innych wotów. Powodowało to konieczność zastosowania najnowocześniejszych materiałów i technologii.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.