Od maja tego roku między Wadowicami a Łagiewnikami ma kursować papieski pociąg. Skład zostanie wyprodukowany w nowosądeckim "Newagu"
Tego typu pociągi już po Polsce jeżdżą. Sześć takich zestawów funkcjonuje w szybkiej kolei miejskiej w Warszawie. Pociąg kursujący z Łagiewnik do Wadowic ze zrozumiałych względów będzie miał nieco inny wystrój wnętrza. Będzie ono ozdobione m.in. zdjęciami papieskiego fotografa Adama Bujaka. Pociąg będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażony w tablice informacyjne i klimatyzację. W pociągu będzie przewodnik, który opowie pielgrzymom o miejscowościach znajdujących się na trasie przejazdu szynobusu: Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowicach.
- Materiały, z których będzie wykonany pociąg, muszą być najwyższej jakości.- mówi prezes firmy "Newag" Zbigniew Konieczek. - Ale pociąg ma być finansowany ze składek kolejarzy, więc nie może być drogi. Prowadzimy rozmowy z dostawcami. Negocjujemy jak najniższe ceny. Ja ze swej strony zagwarantowałem, że nie chcę nic ponad to, co muszę zapłacić pracownikom.
Na razie trwają też rozmowy dotyczące uruchomienia linii z Balic do Łagiewnik. Organizatorzy pragną, aby wszystko było gotowe na przyjazd Benedykta XVI do Polski. Czasu jest więc niewiele. Spółka Polskie Linie Kolejowe ma dokonać modernizacji trasy kolejowej z Krakowa do Wadowic.
- Czy Ojciec Święty przyjedzie nim do Wadowic, nie wiadomo. Ale mamy nadzieję, że podczas wizyty w Krakowie Benedykt XVI poświęci papieski pociąg - mówi senator Stanisław Kogut, zaangażowany w to przedsięwzięcie.
- Cieszę się, że ta sprawa dobrze się rozwija i wszystko wskazuje na to, że zakończy się pomyślnie. Apetyty są jednak większe. Gdy niedawno byłem w Zakopanem, górale przypomnieli, że przecież kościół Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach został wystawiony jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 roku. Więc może kiedyś specjalny szynobus będzie jeździł także i tam?
Senator podkreśla, że pociąg połączy dwa ważne dla Jana Pawła II miejsca. Wadowice, w których "wszystko się zaczęło" i łagiewnicką bazylikę, którą Jan Paweł II konsekrował 17 sierpnia 2002 roku. W tym też miejscu Papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.