Wydarzenie religijne, wydarzenie telewizyjne" - w tej perspektywie postać i orędzie Jana Pawła II ukazują zarówno przedstawiciele świata akademickiego, jak i mediów. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim trwa dwudniowe (6-7.04) sympozjum z okazji pierwszej rocznicy śmierci papieża.
Przewidziano ponad 40 referatów, 10 prezentacji filmowych oraz specjalnie zarejestrowane przesłanie-świadectwo kardynała Stanisława Dziwisza. Spotkanie pod patronatem polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej zorganizowała włoska telewizja publiczna RAI, we współpracy z Gregorianą, Papieską Radą do spraw środków Społecznego Przekazu, Watykańskim Ośrodkiem Telewizyjnym, Telewizją Polską oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
„To, że trwa pamięć o Janie Pawle II i że tego typu sympozja są organizowane nie przez Polaków, jest bardzo wymownym świadectwem o wielkości Jana Pawła II” – uważa kierownik redakcji katolickiej TVP, ks. Andrzej Majewski. Fragment jego wywiadu z Benedyktem XVI pokazano jako wprowadzenie do całego sympozjum. TVP postarała się o kopie całej rozmowy na DVD dla każdego z uczestników. Przygotowała także materiały o papieskich pielgrzymkach do Polski. Po ich projekcji głos zabrali m. inn. Jaś Gawroński, Zbigniew Nosowski i Krzysztof Zanussi. Zdaniem polskiego reżysera ten pontyfikat liczył na media, ten papież mediom w jakiś sposób ufał, miał do nich stosunek życzliwy, aczkolwiek przytomny i krytyczny.
Z kolei ks. Andrzej Koprowski podkreślił różnicę w przekazie medialnym sprzed 1989 roku i w czasie późniejszym. Jego zdaniem media pokazały prawdziwe nauczanie papieża dopiero w całej rozciągłości czasowej pontyfikatu. Powodem była „siła ciążenia ideologii, nie tylko o ideologii ateistycznej, która była w Polsce na początku, ale i liberalizmu na Zachodzie”.
„Zależało nam też na tym, żeby przypomnieć jak wybór Papieża prezentowany był też w polskich mediach” – powiedziała Radiu Watykańskiemu ambasador Hanna Suchocka. Przypomniała, że w gruncie rzeczy nie pokazano nic z wyboru, tylko jedno zdjęcie. Jej zdaniem porównanie tych rzeczywistości świadczy o tym, jak bardzo Jan Paweł II odmienił świat: stąd w rocznicę jego śmierci takie sympozjum jest ważne.
6 kwietnia przed południem mówiono także o audiowizualnych zasobach archiwów oraz o inspirowanym przez Jana Pawła II dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym. Materiały filmowe na ten temat przygotował Watykański Ośrodek Telewizyjny.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.