Przed rokiem umiłowany Jan Paweł II przeżywał ostatnie chwile swej ziemskiej pielgrzymki wiary miłości i nadziei - mówił Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 2 kwietnia na Placu św. Piotra.
W ostatnich latach Pan stopniowo ogołacał go z wszystkiego, aby upodobnić go w pełni do samego Siebie. I gdy nie mógł już podróżować, potem także chodzić, a w końcu nawet mówić, jego gest, jego przepowiadanie sprowadziło się do tego, co najistotniejsze: do daru z siebie samego aż do końca. Jego śmierć była wypełnieniem spójnego świadectwa wiary, które poruszyło serca wielu ludzi dobrej woli.
Jan Paweł II opuścił nas w sobotę - dniu poświęconym szczególnie Maryi, do której zawsze żywił synowskie nabożeństwo. Niebieską Matkę Boga prosimy teraz, by pomogła nam zachować to wszystko, co nam dał i czego nas nauczył ten wielki Papież."
Po odmówieniu modlitwy i udzieleniu wszystkim błogosławieństwa apostolskiego Ojciec Święty przypomniał o inicjatywie chaldejskiego patriarchy Babilonii Emmanuela III Delly'ego i biskupów irackich, którzy wezwali swych wiernych, wyznawców innych religii i wszystkich ludzi dobrej woli, aby 3 i 4 kwietnia złączyli się na modlitwie i poście, prosząc Boga o dar pokoju i zgody dla Iraku i całego świata. Papież zachęcił wszystkich do przyłączenia się do tych planów "naszych braci z tego umęczonego kraju", polecając je jednocześnie wstawiennictwu Maryi, Królowej Pokoju.
Zaprosił również młodych, zwłaszcza z Rzymu i Lacjum, do wzięciu udziału w spotkaniu 6 kwietnia na Placu św. Piotra w ramach przygotowań do XXI Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w najbliższą Niedzielę Palmową 9 bm.
Pozdrowił też pielgrzymów kolejno po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, polsku i chorwacku. W naszym języku Papież powiedział: "Pozdrawiam Polaków, obecnych tutaj, jak i tych, którzy łączą się z nami za pośrednictwem radia i telewizji. Szczególnie pozdrawiam tych, którzy zgromadzili się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Wspominamy dziś odejście do domu Ojca mojego Wielkiego Poprzednika Jana Pawła II. Bogu niech będą dzięki za dzieło jego życia i za wszelkie dobro, jakie przyniósł Kościołowi i światu jego pontyfikat. Niech Bóg wam błogosławi".
Po odmówieniu modlitwy Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego, a następnie zachęcił wszystkich do przyłączenia się do inicjatywy patriarchy chaldejskiego Emmanuela III Delly'ego, który ogłosił 3 i 4 kwietnia dniami modlitwy i postu w intencji pokoju i zgody w Iraku i na całym świecie. Na zakończenie pozdrowił zgromadzonych na Placu św. Piotra w różnych językach: francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim i chorwackim.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.