Przygotowania do papieskiej pielgrzymki, współpraca administracji publicznej z proboszczami w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa publicznego, problem ocen z religii bądź etyki na świadectwach szkolnych oraz możliwości dostępu przez instytucje Kościoła katolickiego do funduszy unijnych omawiano podczas spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.
Komunikat ze spotkania Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski
Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w Sekretariacie KEP odbyło się dzisiaj w godzinach południowych. Stronę rządową reprezentowali: Ludwik Dorn – współprzewodniczący Komisji, wiceprezes Rady Ministrów, minister MSWiA, Kazimierz Michał Ujazdowski – minister kultury i dziedzictwa narodowego, Michał Seweryński – minister edukacji narodowej, Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości, Mariusz Błaszczak – szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów; przedstawicielami strony kościelnej byli: bp Stanisław Wielgus – współprzewodniczący Komisji, biskup płocki, abp Tadeusz Gocłowski – metropolita gdański, bp Andrzej Dzięga – biskup sandomierski, bp Andrzej Suski – biskup toruński, bp Piotr Libera – sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto w posiedzeniu udział wzięli zaproszeni eksperci strony rządowej i kościelnej.
Strona rządowa zreferowała stan przygotowań do pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski. Przedstawiciele Kościoła zwrócili uwagę, że należy się liczyć z obecnością dużej grupy pielgrzymów zza wschodniej granicy. Omawiano też kwestię wizyty Ojca Świętego na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Rozważano również możliwość współpracy administracji publicznej z proboszczami w dziedzinie poprawy bezpieczeństwa publicznego. Współprzewodniczący Komisji Ludwik Dorn podziękował za przekazywanie przez księży w szczególnych przypadkach informacji związanych z zagrożeniami, np. ptasią grypą, czy – jak to miało miejsce wcześniej – z ewentualnym zagrożeniem zamachami terrorystycznymi.
Na wniosek strony kościelnej omówiony został problem ocen z religii bądź etyki na świadectwach szkolnych. Zagadnienie to wymaga szerszego omówienia, dzisiejsza dyskusja rozpocznie dalsze związane z tym prace.
Komisja Wspólna zapoznała się z możliwościami dostępu przez instytucje Kościoła katolickiego do funduszy unijnych; chodzi m.in. o konserwację zabytków sakralnych, działalność charytatywno-opiekuńczą oraz edukację dzieci i młodzieży.
Podniesiono również kwestię szybkiego zakończenia prac związanych z Komisją Majątkową. Omówiono też sprawy bieżące, zgłoszone przez obie strony. Ustalono, że zostaną powołane grupy eksperckie, które zajmą się rozwiązaniem poszczególnych problemów.
Konrad Ciesiołkiewicz, rzecznik prasowy Rządu Rzeczypospolitej Polskiej
ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 29 marca 2006 r.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.