Benedykt XVI odwiedzi niedługo Warszawę, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Oświęcim i Kalwarię Zebrzydowską (22-28 maja). Postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiega organizacja opieki medycznej na czas trwania pielgrzymki. O szczegółach pobytu Benedykta XVI z szefami szpitali na trasie jego pielgrzymki do Polski nikt jeszcze nie rozmawiał.
Za przygotowanie opieki medycznej na czas przyjazdu papieża Benedykta XVI do Polski odpowiada wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Od Marka Durlika, dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie dowiedzieliśmy się, że w resorcie zdrowia już odbywają się spotkania w tej sprawie. "Na pewno zostaniemy włączeni w system opieki medycznej na czas pielgrzymki, choć jeszcze nie wiadomo, na jakich zasadach - przyznaje M. Durlik. - Prawdopodobnie będziemy odpowiedzialni za obsługę osobistości z Watykanu i polskich VIP-ów, tak jak zawsze w czasie takich wizyt".
Kiedy do Polski przyjeżdżał Jan Paweł II, nigdy nie towarzyszył mu watykański lekarz. W czasie pielgrzymki w czerwcu 1999 r., specjalnie do tej roli wyznaczony kardiolog z CSK MSWiA opiekował się papieżem od jego przylotu aż do wyjazdu z Polski. "Nie wiadomo, czy Benedykt XVI przybędzie z własnym lekarzem. Jan Paweł II przyjeżdżał do siebie i miał zaufanie do polskich lekarzy. Inaczej może być w przypadku obecnego papieża - uważa M. Durlik. - Będziemy znali grupę krwi Benedykta XVI, ale nie wiemy, na co się leczy i jakie przyjmuje lekarstwa. Uszczelniono politykę informacyjną dotyczącą zdrowia papieża".
Szpitale pod parą
Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że szpitale MSWiA w Warszawie i Krakowie będą na czas pobytu papieża w pełnej gotowości. Jak taka gotowość wygląda? M. Durlik opowiada, że prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush przyjechał do Polski bez lekarza i to CSK MSWiA zabezpieczał jego pobyt od strony medycznej. "Musieliśmy przez cały czas mieć w gotowości miejsce na OIOM-ie i pustą salę operacyjną. Było wiadomo, którą windą prezydent miałby zostać przetransportowany na salę operacyjną. Znane były drogi ewakuacyjne, a na sali operacyjnej dyżurowała dzień i noc ochrona prezydenta" - wspomina M. Durlik.
Przygotowania do pielgrzymki nie będą także niczym nowym dla Krystyny Grzesiek, dyrektor SP ZOZ-u im. JP II w Wadowicach, która pracowała przy organizacji trzech wizyt papieża Polaka w jego rodzinnym mieście. Pobyt papieża w Wadowicach przygotowywały wtedy wspólnie wojewódzkie i powiatowe komitety organizacyjne.
W czasie pierwszej pielgrzymki, kiedy Jan Paweł II był jeszcze zdrowy, najwięcej przygotowań wiązało się z zabezpieczeniem opieki medycznej dla pielgrzymów. W trakcie ostatniej wizyty Jana Pawła II w Wadowicach najwięcej uwagi poświęcano zorganizowaniu opieki medycznej dla niego samego. K. Grzesiek przypomina sobie, że z papieżem podróżowała ekipa lekarzy z Krakowa, stale też towarzyszyła mu wojewódzka karetka reanimacyjna. W odległości około 2 km od wadowickiego rynku, na miejscowym stadionie, znajdowało się lądowisko dla śmigłowca, z którego w każdej chwili można było przetransportować papieża do Krakowa.
"Przed pielgrzymką również nasze karetki odbywały ćwiczenia, w czasie których przygotowywały się do przetransportowania papieża na teren lądowiska" - opowiada K. Grzesiek. Wadowicki szpital miał się w tym czasie koncentrować na obsłudze VIP-ów i przygotowaniu punktów medycznych dla pielgrzymów. ?W szpitalu mieliśmy w gotowości salę operacyjną i specjalne stanowisko na OIOM-ie" - opowiada K. Grzesiek.
To tylko kolejna pielgrzymka
Zarówno K. Grzesiek jak i Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor Szpitala w Oświęcimiu, przyznają, że tym razem jeszcze nikt z nimi na temat pielgrzymki papieskiej nie rozmawiał. "Wszystko wiem z gazet, ale nawet jak będzie mało czasu, to sobie poradzimy" - uważa K. Grzesiek.
Dyrektor wadowickiego szpitala jest przekonana, że jej placówka będzie czuwać nad zabezpieczeniem opieki medycznej nie tylko w czasie pobytu Benedykta XVI w Wadowicach, ale także w Kalwarii Zebrzydowskiej, która jest oddalona o 26 km i znajduje się na terenie powiatu wadowickiego. "Zawsze, kiedy mamy jakieś ważne wizyty i uroczystości, np. pielgrzymki na Kalwarię Zebrzydowską, nasz szpital i pogotowie zajmuje się obsługą medyczną" - tłumaczy K. Grzesiek. Dyrektor S. Bigos-Jaworowska nie chciała odpowiedzieć na żadne pytania dotyczące organizacji opieki medycznej w Oświęcimiu. Powiedziała jedynie, że gdy z okazji rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, w styczniu 2005 r., do Oświęcimia przyjechało 40 szefów państw, m. in. Izraela, Rosji, Francji, USA i Niemiec, opiekę medyczną miał zapewniać Kraków.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.