Problem biskupów-emerytów, kwestionowanie soborowej reformy liturgicznej przez tradycjonalistów oraz dialog z islamem - to główne tematy spotkania Benedykta XVI z kardynałami z całego świata.
To całodzienne spotkanie zorganizowano 23 marca przy drzwiach zamkniętych w Nowej Auli Synodalnej na Watykanie. Spotkanie ze swym senatem, czyli kardynałami, Papież nazwał „dniem modlitwy i refleksji”. Biorą w nim udział także nominaci, wśród których jest metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.
Sesja poranna rozpoczęła się wspólną modlitwą i przemówieniem dziekana kolegium kardynalskiego. Dalsza część spotkania odbywała się już przy drzwiach zamkniętych. Wszystkie wystąpienie były tłumaczone symultanicznie na cztery języki: włoski, francuski, hiszpański i angielski.
Przemawiając na rozpoczęcie obrad dziekan kolegium, kard. Angelo Sodano przypomniał, że od jutra – z chwilą mianowania 15 nowych purpuratów – będzie ono liczyć łącznie 193 członków. 120 z nich, to elektorzy którzy nie ukończyli jeszcze 80. roku życia i mają prawo wybierania papieża. Ze szczególnym oddźwiękiem spotykały się słowa kard. Sodano, który zażartował, że od czasu ostatniego konklawe z listy elektorów „zniknął” kardynał Ratzinger, którego wybrano na Stolicę Piotrową. Słowa te zebrani kardynałowie przyjęli burzą oklasków.
Nawiązując do celu watykańskiego spotkania kard. Sodano przytoczył fragment Kodeksu Prawa Kanonicznego mówiący o o pomocy niesionej przez kolegium Ojcu Swiętemu. Stwierdza on, że „kardynałowie są do dyspozycji papieża czy to działając kolegialnie, gdy są zwoływani razem dla rozważenia ważniejszych spraw, czy też pojedynczo – mianowicie przez wykonywanie różnych urzędów, świadcząc pomoc Biskupowi Rzymskiemu, zwłaszcza w codziennej trosce o Kościół powszechny” (kan. 349). Ponadto watykański sekretarz stanu zwrócił uwagę, że Papież w pełnieniu swych pasterskich zadań korzysta z pomocy dwóch komplementarnych instytucji doradczych. Jedną z nich jest Synod Biskupów, powstały dopiero po Soborze Watykańskim II. Druga to mający o wiele dłuższą historię konsystorz, czyli zebranie kardynałów – również takie, jak dzisiejsze. Jest ono poświęcone – powiedział dziekan kolegium kardynalskiego – wielkim wyzwaniom duszpasterskim, przed którymi stoi dzisiaj Kościół.
Mimo, że spotkanie odbywa się za zamkniętymi drzwiami, agencje informują, że wiele miejsca w dyskusji poświęcono nie tylko sprawie powrotu na łono Kościoła schizmatyckiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, czyli lefebrystów, ale także kwestii przechodzenia na emeryturę biskupów. Przypuszcza się, że granica 75 lat, po których upływie biskup winien podać się do dymisji, może zostać podniesiona.
Jeden z biorących udział w spotkaniu kardynałów powiedział włoskiej agencji AGI, że spotkanie charakteryzuje się „licznymi wypowiedziami kardynałów”, którzy jak podkreślił bardzo cenią fakt, iż Benedykt XVI chce się z nimi konsultować. Kardynał, którego nazwiska agencja nie ujawniła powiedział, że Papież rozpoczął spotkanie „piękną refleksją teologiczną o Wielkim Poście”.
Jeszcze przed rozpoczęciem nadzwyczajnego konsystorza watykaniści spekulowali, że będzie on głównie poświęcony zainicjowanej już przez Papieża reformie urzędów Kurii Rzymskiej. Tymczasem kard. Walter Kasper stwierdził, że „w porównaniu z głównymi problemami duszpasterskimi sprawa reformy Kurii Rzymskiej ma znaczenie drugorzędne, choć pewne zmiany organizacyjne mogą nastąpić”. Nie na tym jednak – jak podkreślił - polegają prawdziwe wyzwania dla Kościoła. Według przewodniczącego Papieskiej Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan są nimi: ekumenizm, dialog między religiami i między kulturami, konfrontacja z islamem, a także kwestie związane z szerzeniem się na półkuli południowej grup protestanckich zielonoświątkowców. Kardynał wskazał też na problemy etyki i sprawiedliwości społecznej, konfliktów – zwłaszcza w Afryce – a także globalizacji. W Europie niepokój budzi laicyzacja i kryzys wartości, czego skutkiem są między innymi obniżenie przyrostu naturalnego oraz ataki na moralność seksualną czy rolę rodziny. Istnieje problem chrześcijańskiej tożsamości.
Spotkanie Benedykta XVI z kardynałami z całego świata podzielono na dwie sesje. Popołudniowe spotkanie ma zakończyć wydanie oficjalnego komunikatu.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.