„Współczesny świat ma potrzebę usłyszeć głosy, które wskazują drogę pokoju, szacunku dla wszystkich, potępienia wszelkiej przemocy, najwyższej godności każdej osoby i przysługujących jej przyrodzonych praw". Słowa te czytamy w liście, który Benedykt XVI przesłał patriarsze moskiewskiemu Aleksemu II z okazji jego urodzin i imienin.
Opublikowane 17 marca przesłanie przekazał solenizantowi w ubiegłym miesiącu 20 lutego w Moskwie kard. Roger Etchegaray. Papież zwraca także uwagę, że pasterze Chrystusowej owczarni winni ze sobą współpracować w prawdzie i miłości, służąc umacnianiu ducha komunii, jakim winni się kierować wszyscy ochrzczeni.
Odpowiadając na papieskie przesłanie, zwierzchnik Cerkwi rosyjskiej podkreślił potrzebę wspólnego świadectwa chrześcijan wobec wyzwań postępującej laicyzacji. „Jestem przekonany, że jednym z głównych zadań naszych Kościołów, mających wspólny sposób widzenia licznych aktualnych problemów współczesnego świata, winna być dzisiaj obrona wartości moralnych w społeczeństwie” – pisze patriarcha Aleksy w liście przekazanym ojcu świętemu przez kardynała Etchegaraya. „Mam nadzieję, że przyczyni się to do szybkiego rozwiązania problemów dzielących oba Kościoły” – dodaje prawosławny hierarcha.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.