Wzajemna miłość i otwartość na innych oddalają do świata groźbę religijnych fundamentalizmów - napisał w wielkopostnym orędziu łaciński patriarcha Jerozolimy.
Michel Sabbah zachęca w nim do modlitwy i praktycznego budowania solidarności. Patriarcha łaciński Jerozolimy, Michel Sabbah, w orędziu na Wielki Post dodaje chrześcijanom w Ziemi Świętej odwagi w obliczu trudności życia codziennego i przemian politycznych. Podkreśla, że Wielki Post jest czasem modlitwy i refleksji nad życiem, które jest drogą ku Bogu, oraz zmaganiem, aby w trudnych momentach zobaczyć obecność łaski Bożej. Nawiązując do niedawnych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężył radykalny islamistyczny Hamas, patriarcha Jerozolimy uspokaja obawy chrześcijan. Zaznacza natomiast, że wybory te wyzwoliły nowe impulsy do kształtowania życia społecznego przez wszystkich Palestyńczyków.
Znaczą część swego orędzia patriarcha Sabbah poświęcił chrześcijańskiej wizji i praktyce miłości, nawiązując do encykliki papieża Benedykta XVI „Deus Caritas est”. Zaznacza, więc, że doświadczenie Bożej miłości daje zdolność otwarcia na innych i oddala groźbę fundamentalizmu religijnego. Patriarcha Jerozolimy podkreśla, że przyjęcie miłości Boga wyzwala zdolność kochania drugiego i dzielenia się z nim różnymi dobrami. Praktycznym zastosowaniem tej miłości jest działalność jerozolimskiej Caritas, służącej nie tylko chrześcijanom.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.