Wzajemna miłość i otwartość na innych oddalają do świata groźbę religijnych fundamentalizmów - napisał w wielkopostnym orędziu łaciński patriarcha Jerozolimy.
Michel Sabbah zachęca w nim do modlitwy i praktycznego budowania solidarności. Patriarcha łaciński Jerozolimy, Michel Sabbah, w orędziu na Wielki Post dodaje chrześcijanom w Ziemi Świętej odwagi w obliczu trudności życia codziennego i przemian politycznych. Podkreśla, że Wielki Post jest czasem modlitwy i refleksji nad życiem, które jest drogą ku Bogu, oraz zmaganiem, aby w trudnych momentach zobaczyć obecność łaski Bożej. Nawiązując do niedawnych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężył radykalny islamistyczny Hamas, patriarcha Jerozolimy uspokaja obawy chrześcijan. Zaznacza natomiast, że wybory te wyzwoliły nowe impulsy do kształtowania życia społecznego przez wszystkich Palestyńczyków.
Znaczą część swego orędzia patriarcha Sabbah poświęcił chrześcijańskiej wizji i praktyce miłości, nawiązując do encykliki papieża Benedykta XVI „Deus Caritas est”. Zaznacza, więc, że doświadczenie Bożej miłości daje zdolność otwarcia na innych i oddala groźbę fundamentalizmu religijnego. Patriarcha Jerozolimy podkreśla, że przyjęcie miłości Boga wyzwala zdolność kochania drugiego i dzielenia się z nim różnymi dobrami. Praktycznym zastosowaniem tej miłości jest działalność jerozolimskiej Caritas, służącej nie tylko chrześcijanom.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.