Mianowanie nuncjuszem apostolskim w Egipcie i delegatem Watykanu przy Lidze Arabskiej abp. Michaela Louisa Fitzgeralda, przyjęte zostało jako niezwykła decyzja personalna Benedykta XVI.
Zdaniem watykanistów, przeniesienie dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na stanowisko dyplomatyczne, i to do pracy w krajach arabskich, jest jedną z pierwszych ważnych nominacji Papieża.
Przypomina się, że abp Fitzerald ze zgromadzenia ojców białych był także wykładowcą w Papieskim Instytucie Arabistyki i Nauki o Islamie (PISAI).
Nowe miejsce działalności watykańskiego hierarchy będzie również szczególnym miejscem dla kontaktów Kościoła katolickiego ze światem arabskim. Kair jest siedzibą Uniwersytetu Al-Azhar. Istniejąca od 1969 r. uczelnia jest najbardziej znaną wyższą szkołą muzułmańską oraz najwyższym autorytetem islamu sunnickiego. Wydawane przez uczonych z Al-Azhar orzeczenia prawne są powszechnie szanowane w świecie islamu. W lutym 2000 r., podczas pielgrzymki do Egiptu, uniwersytet odwiedził Jan Paweł II. W Kairze ma także swoją siedzibę Liga Arabska.
Fakt, że przeniesienie hierarchy do Kairu nie było połączone z nominacją jego następcy w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego jest - zdaniem obserwatorów - znakiem, że wkrótce może nastąpić reorganizacja tego gremium.
Od pewnego czasu pojawiają się też głosy, że abp Fitzgerald jest jednym z pewnych kandydatów do kapelusza kardynalskiego na najbliższym konsystorzu.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.