Watykan: Zaskakująca decyzja

Mianowanie nuncjuszem apostolskim w Egipcie i delegatem Watykanu przy Lidze Arabskiej abp. Michaela Louisa Fitzgeralda, przyjęte zostało jako niezwykła decyzja personalna Benedykta XVI.

Zdaniem watykanistów, przeniesienie dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na stanowisko dyplomatyczne, i to do pracy w krajach arabskich, jest jedną z pierwszych ważnych nominacji Papieża.

Przypomina się, że abp Fitzerald ze zgromadzenia ojców białych był także wykładowcą w Papieskim Instytucie Arabistyki i Nauki o Islamie (PISAI).

Nowe miejsce działalności watykańskiego hierarchy będzie również szczególnym miejscem dla kontaktów Kościoła katolickiego ze światem arabskim. Kair jest siedzibą Uniwersytetu Al-Azhar. Istniejąca od 1969 r. uczelnia jest najbardziej znaną wyższą szkołą muzułmańską oraz najwyższym autorytetem islamu sunnickiego. Wydawane przez uczonych z Al-Azhar orzeczenia prawne są powszechnie szanowane w świecie islamu. W lutym 2000 r., podczas pielgrzymki do Egiptu, uniwersytet odwiedził Jan Paweł II. W Kairze ma także swoją siedzibę Liga Arabska.

Fakt, że przeniesienie hierarchy do Kairu nie było połączone z nominacją jego następcy w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego jest - zdaniem obserwatorów - znakiem, że wkrótce może nastąpić reorganizacja tego gremium.

Od pewnego czasu pojawiają się też głosy, że abp Fitzgerald jest jednym z pewnych kandydatów do kapelusza kardynalskiego na najbliższym konsystorzu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama