Mianowanie nuncjuszem apostolskim w Egipcie i delegatem Watykanu przy Lidze Arabskiej abp. Michaela Louisa Fitzgeralda, przyjęte zostało jako niezwykła decyzja personalna Benedykta XVI.
Zdaniem watykanistów, przeniesienie dotychczasowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na stanowisko dyplomatyczne, i to do pracy w krajach arabskich, jest jedną z pierwszych ważnych nominacji Papieża.
Przypomina się, że abp Fitzerald ze zgromadzenia ojców białych był także wykładowcą w Papieskim Instytucie Arabistyki i Nauki o Islamie (PISAI).
Nowe miejsce działalności watykańskiego hierarchy będzie również szczególnym miejscem dla kontaktów Kościoła katolickiego ze światem arabskim. Kair jest siedzibą Uniwersytetu Al-Azhar. Istniejąca od 1969 r. uczelnia jest najbardziej znaną wyższą szkołą muzułmańską oraz najwyższym autorytetem islamu sunnickiego. Wydawane przez uczonych z Al-Azhar orzeczenia prawne są powszechnie szanowane w świecie islamu. W lutym 2000 r., podczas pielgrzymki do Egiptu, uniwersytet odwiedził Jan Paweł II. W Kairze ma także swoją siedzibę Liga Arabska.
Fakt, że przeniesienie hierarchy do Kairu nie było połączone z nominacją jego następcy w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego jest - zdaniem obserwatorów - znakiem, że wkrótce może nastąpić reorganizacja tego gremium.
Od pewnego czasu pojawiają się też głosy, że abp Fitzgerald jest jednym z pewnych kandydatów do kapelusza kardynalskiego na najbliższym konsystorzu.
"Służy jedności wszystkich członków jednego Ciała Chrystusa.”
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu.
Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Becciu.