„Niech Kuba otworzy się na świat, a świat niech otworzy się na Kubę".
Słowa Jana Pawła II wygłoszone 8 lat temu w Hawanie przypomniał Benedykt XVI w liście do kard. Jaime Lucasa Ortegi, arcybiskupa kubańskiej stolicy. Przesłał go z okazji trwających tam obchodów 20 lecia Krajowego Spotkania Kościelnego, które odbyło się na Kubie w dniach 17-23 lutego 1986 roku.
Otwarcie Kuby na świat i świata na Kubę – wskazuje papież – wymaga przede wszystkim otwarcia serc i umysłów na sprawy Boże. Trzeba też wzajemnego otwarcia ludzi na siebie, a wreszcie – otwarcia na wyzwania dzisiejszego świata z możliwościami i z trudnościami, jakie ze sobą niosą. Prawdę dotyczącą wszystkich ludzi można poznać jedynie z Bożej perspektywy – dodaje ojciec święty. – Wiele może w tym pomóc doświadczenie modlitwy każdego chrześcijanina, codzienna praca, wierność wyznawanej wierze i głoszenie Ewangelii. Bóg żywy – pisze Benedykt XVI – jest ze wszystkimi mieszkańcami Kuby. Jest z wierzącymi i z niewierzącymi, z bliskimi i z dalekimi – bo wszystkich zaprasza do świętowania życia.
W obchodach 20. rocznicy Krajowego Spotkania Kościelnego na Kubie weźmie udział kardynał Renato Martino. Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” udał się tam, by dokonać prezentacji Kompendium Nauki Społecznej Kościoła.
W środę o godz. 15.00 w Watykanie zostaną wyłączone urządzenia nadawcze telefonii komórkowej.
Najprawdopodobniej wtedy poznamy jego imię, uważa ks. prof. Andrzej Kobyliński.
„Europa jest zmęczona, a naturalnym byłoby, gdyby nowy papież pochodził z Afryki lub Azji”.