Roszady personalne, reforma Kurii Rzymskiej to niektóre ze zmian, jakie już niedługo czekają Watykan - twierdzi Gazeta Wyborcza.
Zdaniem gazety najciekawsze dziś pytanie brzmi: czy papież pozwoli sekretarzowi stanu 78-letniemu kardynałowi Angelo Sodano pozostać na stanowisku do osiemdziesiątki, czy też wyśle go na emeryturę wcześniej
Dziennik przypomina, że o planowanej przez Benedykta XVI gruntownej reformie Kurii Rzymskiej włoska prasa donosi od kilku miesięcy. Papież powołał komisję, która zajmie się opracowaniem projektu reformy kurii, na której czele komisji stanął kardynał Attilio Nicora, szef administracji dóbr Stolicy Apostolskiej, zarządzającej watykańskimi nieruchomościami i papierami wartościowymi.
Nieoficjalnie mówi się, że Benedykt XVI chce zredukować liczbę urzędów Kurii Rzymskiej, m.in. przez połączenie niektórych z nich, np. biuro prasowe Watykanu z Papieską Komisją ds. Środków Społecznego Przekazu.
Politykę zatrudnieniową Benedykta XVI niektórzy odczuli teraz już na własnej skórze, np. z powodu zaleconej przez papieża redukcji etatów w ogrodach watykańskich.
Papież postanowił znacznie rzadziej, niż to robił Jan Paweł II, spotykać się z nuncjuszami. Postanowił przyjmować nuncjuszy na audiencjach co dwa-trzy lata. Wyjątek czynić będzie dla swych nowo mianowanych ambasadorów, z którymi będzie spotykać się na początku ich misji.
Zdaniem gazety jest prawdopodobne, że Benedykt XVI powoła niebawem nowych prefektów kongregacji. - Do zmian na najważniejszych stanowiskach w Stolicy Apostolskiej powinno dojść między kwietniem i czerwcem tego roku - twierdzi watykanista "Il Giornale" Andrea, dodając, że papież o swoich zamiarach wspominał w ostatnich miesiącach kardynałom, których przyjmował na audiencjach. Jego zdaniem "najważniejszy ruch na watykańskiej szachownicy" dotyczyć będzie sekretarza stanu kardynała 78-letniego Angelo Sodano. Nie wiadomo, czy papież pozwoli na to, by włoski purpurat pozostał na stanowisku do 80. roku życia, czy też odwoła go wcześniej.
Wśród potencjalnych następców kardynała Sodano "Il Giornale" wymienia właśnie kard. Attilio Nicorę. Gazeta spekuluje też, że może nim być abp Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio, który ponoć był jedynym liczącym się rywalem Benedykta XVI podczas kwietniowego konklawe. Szef dyplomacji Watykanu abp Giovanni Lajolo miałby z kolei zostać gubernatorem Państwa Watykańskiego lub prefektem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. "Il Giornale" sugeruje również, że prawdopodobne jest odejście rzecznika prasowego Joaquina Navarro Vallsa.
Według dziennika "La Stampa" Benedykt XVI chce ponadto opóźnić wiek emerytalny w Kurii Rzymskiej - z 75 do 78 lat.
Przed przystąpieniem do reformy kurii Benedykt XVI zwoła konsystorz, który odbędzie się być może 25 marca (wg "La Stampy" bardziej prawdopodobny wydaje się termin między kwietniem a czerwcem). Wśród pewnych kandydatów na kardynałów jest metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz. Kapelusz kardynalski otrzyma też m.in. nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup William J. Levada.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.