Między 2 kwietnia, gdy zmarł Jan Paweł II a 24 kwietnia zeszłego roku, to jest dniem inauguracji pontyfikatu Benedykta XVI na terenie Watykanu, jak i na Placu świętego Piotra nie popełniono żadnego przestępstwa.
Poinformował o tym podczas uroczystej inauguracji roku sądowniczego w Watykanie prezes tamtejszego sądu Nicola Picardi i stwierdził, że stanowi to kolejny dowód nadzwyczajności tych dni.
Radio Watykańskie podając tę wiadomość podkreśliło, że obecność ogółem ponad sześciu milionów pielgrzymów w Rzymie w tym czasie stanowiła wręcz idealną okazję dla popełnienia wielu drobnych przestępstw, zwłaszcza zaś kradzieży. Tymczasem watykańska policja i żandarmeria nie przyjęły wówczas żadnego takiego zgłoszenia.
Picardi w swym przemówieniu ogłosił również, że Stolica Apostolska zamierza przystąpić do układu z Schengen w celu, jak stwierdził, "poprawy warunków bezpieczeństwie w dobie międzynarodowego terroryzmu".
Jak poinformowało watykańskie Biuro Prasowe, w poniedziałek Franciszek zadzwonił, aby podziękować.
Świecka karmelitanka, która zmarła w 1955 roku, jest bliżej wyniesienia na ołtarze.
Zawierzamy go przemożnemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi.
Papież Franciszek dobrze odpoczywał przez całą noc - poinformował Watykan we wtorek.