Pielgrzymkowy delegat będzie w poniedziałek

Delegat Stolicy Apostolskiej ds. wizyt papieskich Alberto Gasbarri przyjedzie w poniedziałek do Polski, by zapoznać się z ewentualnymi miejscami pobytu papieża Benedykta XVI podczas majowej pielgrzymki.

Zespoły: rządowy i Episkopatu ds. przygotowania pielgrzymki papieża Benedykta XVI w Polsce spotkały się w czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w celu zapoznania się z materiałami ze wstępnych oględzin (2-3 stycznia) trasy papieskiej wizyty. Przygotują też odpowiednie materiały odnośnie wizyty papieskiej, które przekażą delegatowi Stolicy Apostolskiej, które on zabierze ze sobą, by przedstawić je Benedyktowi XVI.

Pierwsza wizyta papieża w Polsce jest przewidywana na ostatnią dekadę maja przyszłego roku; najbardziej prawdopodobny termin to 25-28 maja.

Na początku tygodnia przedstawiciele Episkopatu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wizytowali Warszawę, Częstochowę oraz Kraków - w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, krakowskie Błonia, Oświęcim i Wadowice.

Wśród uczestników objazdu byli m.in. wiceszef MSWiA Władysław Stasiak (nadzorujący w resorcie służby mundurowe), komendant główny policji Marek Bieńkowski i ekonom Konferencji Episkopatu Jan Drob.

Jak dowiedziała się ze źródeł zbliżonych do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, pielgrzymka do byłego obozu Auschwitz jest niemal pewna. Benedykt XVI odwiedziłby zarówno były obóz macierzysty Auschwitz I, jak też Auschwitz II - Birkenau.

Papież prawdopodobnie nie odprawi mszy świętej w byłym obozie, choć wizyta miałaby przypaść na kończącą pielgrzymkę niedzielę 28 maja. Uczyniłby to bowiem wcześniej tego dnia w Krakowie. Z Krakowa papież miałby się udać do Wadowic, a następnie do byłego obozu, skąd wróciłby do Krakowa i odleciał do Watykanu.

W rodzinnym mieście Jana Pawła II w Wadowicach członkowie zespołu wizytowali natomiast m.in. bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny i dom polskiego papieża.

W związku z zapowiadaną pielgrzymką, premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał rządowy zespół do spraw przygotowania wizyty papieża w Polsce. Jego prace nadzoruje wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn. W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele kancelarii premiera, resortów - transportu, zdrowia, finansów i spraw zagranicznych.

Do szóstego stycznia członkowie zespołu mają opracować informacje dotyczące celów, wydatków i potrzeb ich resortów związanych z zapowiadaną pielgrzymką.

«« | « | 1 | » | »»