Paulini dla Benedykta XVI

Paulini z Jasnej Góry pojechali wczoraj do Watykanu, aby - tak jak za pontyfikatu Jana Pawła II - przed świętami Bożego Narodzenia zostawić papieżowi Benedyktowi XVI opłatek na stół wigilijny. Zawiozą także opłatki dla Polaków mieszkających w Rzymie.

Do Watykanu wyjechali wczoraj dwaj podprzeorzy Jasnej Góry: o. Sebastian Matecki i o. Piotr Polek.

– Jedziemy z tradycyjnym opłatkiem. Ktoś pytał, czy pojedziemy, mimo że nie ma już papieża Polaka – mówi o. Sebastian Matecki. – Owszem, nie ma już go, ale jest wielu innych Polaków, którzy czekają na ten opłatek z serca Polski – Jasnej Góry i cieszą się nim.

Opłatki zostaną przekazane papieżowi Benedyktowi XVI w specjalnej szkatułce z wizerunkiem Matki Boskiej Jasnogórskiej. Jutro ojcowie paulini wezmą udział w cotygodniowej audiencji generalnej w Watykanie.

Tradycję zawożenia jasnogórskich opłatków dla papieża Jana Pawła II zapoczątkował 20 lat temu, w 1985 roku, ówczesny przeor o. Rufin Abramek.

– Wcześniej jasnogórskie opłatki na stół wigilijny przekazywał dla papieża i jego współpracowników wielki przyjaciel paulinów, abp Bronisław Dąbrowski, sekretarz Episkopatu Polski – informuje o. Stanisław Tomoń, rzecznik Jasnej Góry. – Zwyczaj był kontynuowany przez kolejnych przeorów jasnogórskich. Opłatki z Jasnej Góry zawsze wręczane były papieżowi podczas specjalnych audiencji, często w prywatnych apartamentach Ojca Świętego.

Tegoroczne opłatki z Jasnej Góry mają okolicznościową opaskę. Widnieje na niej logo jubileuszu 350. rocznicy cudownej obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego oraz napis „Kolęda z Jasnej Góry” i życzenia błogosławionych świąt.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg