Maryi Niepokalanie Poczętej w dniu Jej święta polecił Polaków Benedykt XVI podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie.
W rozważaniu przed modlitwą Papież nawiązał do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i 40. rocznicy zakończenia II Soboru Watykańskiego. Papież zapowiedział, że dzisiaj po popołudniu na Placu Hiszpańskim zawierzy Matce Bożej miasto Rzym, Kościół i ludzkość całą.
"To dzień intensywnej duchowej radości, w której kontemplujemy Maryję Dziewicę, "pokorną, ale nad wszystkie wyniosłą zamierzeń boskich skarbnicę jedyną", jak pisze największy włoski poeta Dante. W Niej błyszczy odwieczna dobroć Stwórcy, który w swych planach wybrał Ją na matkę swego jednorodzonego Syna, a w przewidywaniu Jego śmierci, zachował Ją od wszelkiej zmazy" - przypomniał Papież.
Ojciec Święty podkreślił, że "w Matce Chrystusa i naszej Matce doskonale urzeczywistniło się powołanie każdej istoty ludzkiej". "Jej niebieska niewinność pociąga nas ku Bogu, pomagając przezwyciężyć pokusę życia przeciętnego, złożonego z kompromisów ze złem, aby nakierować nas zdecydowanie na autentyczne dobro, które jest źródłem radości" - powiedział Papieża. Papież nawiązał do zakończonego 8 grudnia 1965 roku przez Sługę Bożego Pawła VI Soboru Ekumenicznego Watykańskiego II nazywając go "największym wydarzeniem kościelnym XX w. Benedykt XVI przypomniał, że Sobór został zwołany przez bł. Jana XXIII. "Pośród wybuchu radości licznych wiernych na Placu św. Piotra Paweł VI zawierzył realizację dokumentów soborowych Maryi Dziewicy, wzywając Ją pod słodkim imieniem Matki Kościoła" - powiedział Papież i dodał: "W sposób szczególny Maryja czuwała z macierzyńską troską nad pontyfikatem moich poprzedników, z których każdy, z wielką pasterską mądrością, prowadził nawę Piotrową szlakiem autentycznej soborowej odnowy, pracując nieprzerwanie nad wierną interpretacją i realizacja Soboru Watykańskiego II". Benedykt XVI zapowiedział, że dzisiaj po popołudniu na Placu Hiszpańskim zawierzy Maryi Niepokalanej miasto Rzym, Kościół i ludzkość całą.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Serdecznie pozdrawiam Polaków. Niepokalanie poczętej Matce Boga polecam was wszystkich. Niech wam wyprasza obfite błogosławieństwo i łaskę".
Modlitwa maryjna w południe tego dnia była ostatnim akcentem Mszy św., której przewodniczył Ojciec Święty w bazylice św. Piotra. Okazją do jej odprawienia była przypadająca w tym dniu 40. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, otwartego oficjalnie 11 października1962 przez bł. Jana XXIII, a zamkniętego 8 grudnia 1965 przez jego następcę Pawła VI. Było to niewątpliwie największe wydarzenie religijne XX wieku, a uchwalonych na nim 16 dokumentów: konstytucji, deklaracji i dekretów w ogromnym stopniu wyznaczyły rozwój Kościoła katolickiego po dziś dzień.
Obecny papież brał udział w pracach Soboru jako ekspert teologii, towarzysząc arcybiskupowi Kolonii kardynałowi Josephowi Fringsowi. Tam też poznał ówczesnego arcybiskupa Krakowa Karola Wojtyłę, choć - jak sam przyznawał po latach - była to bardzo luźna znajomość. Bliższe kontakty obaj hierarchowie nawiązali później, w czasie jednego ze zgromadzeń Synodu Biskupów.
Po Mszy św. w bazylice watykańskiej Benedykt XVI spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański i pobłogosławił ze swego okna ogień olimpijski, przywieziony poprzedniego dnia z Aten na rozpoczynające się w lutym zimowe igrzyska olimpijskie w Turynie.
O godzinie 16 papież uda się, tak jak to robił Jan Paweł II przez wszystkie lata swego pontyfikatu, na Plac Hiszpański, gdzie będzie modlił się przed figurą Matki Boskiej. Wzniesiono ją w 1857 roku - w trzy lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.