Watykan: 100 tys. dzieci u Papieża

Papież zaprosił do Watykanu dzieci, które w tym roku przystąpiły bądź pójdą do I Komunii św.

Początkowo spotkanie miało być zarezerwowane dla dzieci z Rzymu i regionu Lacjum. Potem zaczęły napływać zgłoszenia z innych części kraju, a nawet z zagranicy. - O ile najpierw myśleliśmy o Auli Pawła VI, to teraz mam wrażenie, że nawet Plac św. Piotra nie pomieści wszystkich – stwierdził organizator przedsięwzięcia ks. Mauro Parmeggiani, odpowiedzialny w wikariacie Rzymu za duszpasterstwo młodzieży. Spotkanie odbędzie się 15 października po południu i będzie największą audiencją tego pontyfikatu dla dzieci.

Spotkanie związane jest z Rokiem Eucharystii i nosi tytuł „Chleb z nieba”. W zamyśle Papieża będzie to „dobra okazja do podkreślenia zasadniczej roli sakramentu Eucharystii w formacji i wzroście duchowym dzieci”. Zapraszając na nie podczas modlitwy Anioł Pański 12 czerwca, Benedykt XVI określił I Komunię jako „prawdziwe święto dla wspólnoty parafialnej”, które winno pomóc „odkryć młodym pokoleniom «drogocenną perłę» Eucharystii, nadającej prawdziwy i pełny sens życiu”.

Pewną niespodzianką jest to, że Papież zamiast rozważania, zgodził się wygłosić dialogowaną katechezę, która będzie odpowiedzią na zadawane mu przez dzieci pytania. Prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów będzie też chwila planowanej adoracji eucharystycznej. – Chcielibyśmy, żeby choć przez minutę dzieci w ciszy adorowały Najśw. Sakrament – stwierdził ks. Parmeggiani, podkreślając realistycznie, że przy takiej ilości małych dzieci, utrzymanie ciszy będzie prawdziwym przedsięwzięciem.

Spotkanie podzielono na trzy etapy. Przed przybyciem Papieża na placu wystąpi dziecięcy chór oraz rumuńscy klauni, którzy poznali tragedię dzieci żyjących w kanałach Bukaresztu. Następnie zaplanowano papieską katechezę, po której 12 dzieci, wśród których będzie chłopczyk z zespołem Downa przyniosą do ołtarza Najśw. Sakrament. Dziecięca audiencja zakończy się chwilą adoracji i modlitwy.

Na plac św. Piotra przybędą z dziećmi ich rodzice i katecheci. Pielgrzymi wypełnił najprawdopodobniej okolice placu, z via della Conciliazione włącznie. Jedyną niewiadomą pozostaje pogoda, ponieważ w Rzymie od kilku tygodni prawie bez przerwy pada. Plac św. Piotra jest jednak jedynym miejscem w Watykanie, które może pomieścić tak dużą ilość pielgrzymów.

Spotkanie „Chleb z nieba” rozpocznie się o godz. 17.15 i będzie w całości transmitowane przez pierwszy kanał włoskiej telewizji publicznej RAI.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama