Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II jest dopiero w fazie diecezjalnej, dlatego na razie trudno jeszcze mówić, kiedy dobiegnie końca.
Tak odpowiedział na często dziś zadawane pytanie o datę beatyfikacji Karola Wojtyły kardynał José Saraiva Martins podczas prezentacji swej książki „Come si fa un santo” – „Jak się ogłasza świętego“. Jest to książkowy wywiad, który z portugalskim kardynałem, stojącym od 7 lat na czele Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przeprowadził włoski dziennikarz Saverio Gaeta. Prefekt dykasterii zajmującej się tymi sprawami ukazuje ich kolejne fazy – od pierwszej, odbywającej się w diecezji, poprzez następne, które toczą się już w Watykanie, prowadząc do beatyfikacji, a następnie do kanonizacji.
Na prezentacji, która odbyła się 27 września w Rzymie, wystąpił też kardynał Giovanni Battista Re. Prefekt Kongregacji do spraw Biskupów wyraził głębokie przekonanie co do rychłej kanonizacji Jana Pawła II. Przypomniał, że to właśnie on powiedział, iż głównym celem Kościoła jest uświęcenie życia człowieka. Nie przypadkiem za jego pontyfikatu odbyło się tyle beatyfikacji i kanonizacji. Na zarzut, jakoby tak duża liczba prowadziła do ich „inflacji”, trzeba odpowiedzieć, że dla zmarłego papieża postaci świętych miały ogromne znaczenie duszpasterskie jako wzór dla wiernych. Pragnął dowartościować świętość w przekonaniu, że Kościół to historia świętości – dodał kardynał Re. Przypomniał też stwierdzenie nie tak dawno beatyfikowanej matki Teresy z Kalkuty, że świętość jest obowiązkiem wszystkich, oraz słowa papieża Benedykta XVI o znaczeniu świętych dla ukazywania wiarygodności Boga.
Do wielkiej liczby kanonizacji i beatyfikacji podczas pontyfikatu Jana Pawła II nawiązał też na prezentacji książki kardynała Saraivy Martinsa Z kolei założyciel rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego. Andrea Riccardi, podkreślił, że w Kościele świętość istnieje i że się ją przeżywa. Dlatego zadaniem hierarchii kościelnej jest możliwie jak najszybsze jej uznawanie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.