Rok Eucharystii i Synod o Eucharystii to najpiękniejszy testament duchowy jaki mógł nam zostawić Jan Paweł II - uważa sekretarz generalny Synodu Biskupów.
W wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” abp Nikola Eterović podkreślił, że Synod został zwołany przez Jana Pawła II po to, by zobaczyć jak nauczanie o Eucharystii, w praktyce przeżywane jest w poszczególnych kościołach lokalnych. Hierarcha wskazał, że celem synodu jest odkrycie na nowo Tajemnicy Eucharystii oraz stawienie czoła wielu praktycznym kwestiom związanym ze sprawowaniem tego sakramentu. Abp Eterović zaznaczył, że niestety na tym polu dochodzi do wielu nadużyć. Przypomniał, że w czasach, kiedy coraz więcej ludzi zapomina o niedzielnej Eucharystii Jan Paweł II wskazuje, że bez spotkania z Eucharystycznym Chrystusem w pełni nie można być chrześcijaninem.
Wcześniej już Benedykt XVI wskazał wiernym Jana Pawła II, jako przykład człowieka żyjącego Eucharystią. - Z jakąż pobożnością odprawiał on Mszę świętą, centrum każdego swego dnia! Ileż czasu spędzał na adoracji i cichej modlitwie przed Tabernakulum!" - mówił Benedykt XVI wspominając zmarłego Papieża. Podkreślił, że w ostatnich miesiącach choroba coraz bardziej upodobniała Jana Pawła II do cierpiącego Chrystusa. Przypomniał, że w godzinie śmierci Papieża, przy jego łóżku odprawiano Mszę św. i że „odszedł do domu Pana” w oktawie Wielkanocy, sercu Roku Eucharystycznego.
Zwołany przez Jana Pawła II Synod Biskupów, którego temat brzmi "Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła" rozpocznie się w Watykanie 2 października.
Cała rozmowa z abp Nikola Eterovićem ukaże się w Gościu Niedzielnym nr 40/2005 (z datą 2 październiKA, 2005 dostępnym w kioskach od 28 września 2005).
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.