Kard. Kasper: Papież będzie w Turcji

Nadzieję, że Papież jeszcze w tym roku odwiedzi Konstantynopol, wyraził kard. Walter Kasper.

Jego zdaniem jest bardzo prawdopodobne, że Benedykt XVI weźmie udział w tegorocznych obchodach ku czci św. Andrzeja Apostoła. Odbywają się one 30 listopada.

Patriarcha Bartłomiej I wystosował zaproszenie na te uroczystości zaraz po wyborze kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. Uczynił to za pośrednictwem kard. Kaspera, który kieruje dykasterią zajmującą się ekumenizmem.

Zaproszenie Papieża przez prawosławnego patriarchę potwierdził 17 lipca watykański rzecznik prasowy. Przypomniał jednak, że papieska podróż wymaga również zaproszenia przez władze państwowe.

Ilustracją stosunku tureckich polityków do dialogu międzyreligijnego będzie międzynarodowe sympozjum "Spotkanie cywilizacji". Ma się ono odbyć w dniach od 25 do 29 września w Antiochii, na pograniczu z Syrią. Zostało zorganizowane przez lokalną administrację wspólnie z przedstawicielami muzułmańskich władz duchownych. Zaproszono 170 osobistości z różnych stron świata. Region Antiochii znany jest z dobrych stosunków między mieszkającymi tam wyznawcami religii monoistycznych: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Kandyduje do nadawanego przez UNESCO tytułu "Regionu dialogu".

Szef tureckiego rządu popiera międzyreligijne sympozjum w Antiochii. Zdaje sobie sprawę, że zrobi ono w Europie dobre wrażenie. Premier należy do Tureckiej Partii Islamskiej. Niestety nie wszyscy w tej partii podzielają jego poglądy. Niektórzy deputowani z jej ramienia oskarżyli ostatnio katolików o uprawianie prozelityzmu pod pozorem pomocy charytatywnej. Jeden z nich wystąpił wprost z oskarżeniem o "watykanizację" znanego z tolerancji regionu Antiochii. Spotkało się to jednak z repliką dwóch innych muzułmańskich deputowanych z tego samego regionu. Zarzucili mu, że kłamie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama