Anioł Pański: Msza św. - nie nakaz, lecz radość

Udział w niedzielnej Mszy św. powinien być odbierany przez chrześcijan nie jako nakaz czy ciężar, lecz jako pragnienie i radość - powiedział Benedykt XVI, w rozważaniach przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański.

Na zakończenie Ojciec Święty udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego i pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów w ich językach, m.in. po polsku.

Publikujemy cały tekst przemówienia papieskiego:

Drodzy bracia i siostry!

Trwa Rok Eucharystii, ogłoszony przez umiłowanego Papieża Jana Pawła II dla coraz większego rozbudzania w świadomości wierzących podziwu dla tego wielkiego Sakramentu. W tym szczególnym czasie eucharystycznym jednym z powracających tematów jest Niedziela, Dzień Pański, temat, który był także w centrum uwagi niedawnego włoskiego Kongresu Eucharystycznego w Bari. W czasie kończącej go Mszy św. ja również podkreśliłem, jak bardzo udział w niedzielnej Mszy św. powinien być odbierany przez chrześcijan nie jako nakaz czy ciężar, lecz jako pragnienie i radość. Zgromadzenie się wraz z braćmi, wysłuchanie Słowa Bożego i karmienie się Chrystusem ofiarowanym za nas, jest przeżyciem, nadającym sens życiu i napełniającym serca pokojem. My, chrześcijanie, nie możemy żyć bez niedzieli.

Dlatego rodzice są powołani, aby umożliwić swoim dzieciom odkrycie wartości i ważności odpowiedzi na zaproszenie Chrystusa, który zwołuje na niedzielną Mszę św. całą rodzinę chrześcijańską. Wyjątkowo znaczącym etapem na tej drodze wychowania jest Pierwsza Komunia św., prawdziwe święto dla wspólnoty parafialnej, która po raz pierwszy przyjmuje swe najmniejsze dzieci na Uczcie Pańskiej. Dla podkreślenia wagi tego wydarzenia dla rodziny i parafii, 15 października tego roku, jeśli Bóg pozwoli, odbędzie się w Watykanie specjalne spotkanie katechetyczne z dziećmi, zwłaszcza z Rzymu i regionu Lacjum, które w tym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii. Ten radosny zlot zbiegnie się niemal z zakończeniem Roku Eucharystii, gdy obradować będzie Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów, poświęcone tajemnicy eucharystycznej. Będzie to dobra i piękna okazja, aby przypomnieć o zasadniczej roli, jaką sakrament Eucharystii odgrywa w formacji i duchowym wzroście dzieci.

Zawierzam już teraz to spotkanie Maryi Pannie, aby nauczyła nas miłować coraz bardeziej Jezusa, w stałym rozważaniu Jego Słowa i w wielbieniu Jego eucharystycznej obecności, i aby pomogła w odkryciu przez młode pokolenia "bezcennej perły" Eucharystii, nadającej życiu prawdziwy i pełny sens.

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański i udzieleniu błogosławieństwa wiernym i pielgrzymom, obecnych na Placu św. Piotra i uczestniczących w tym spotkaniu za pośrednictwem telewizji, Ojciec Święty pozdrowił obecnych w różnych językach, m.in. dawców krwi, przybyłych do Rzymu z okazji Światowego Dnia Krwiodawców, obchodzonego 14 bm. Życzył im, aby "Chrystus, który odkupił nas swoją Krwią, był zawsze wzorem waszego duszpasterstwa".

Po polsku Benedykt XVI powiedział: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Niech Bóg wam błogosławi!".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama