Kolonia 2005: Musical dla Papieża

Benedykt XVI otrzymał partyturę i płytę kompaktową z nagraniem musicalu „Pelikan", który zostanie pokazany 19 sierpnia w Kolonii uczestnikom XX Światowego Dnia Młodzieży.

Ten niecodzienny prezent wręczyli Papieżowi Hans-Peter Röthlin – przewodniczący międzynarodowej katolickiej organizacji pomocowej „Kirche in Not” (Kościół w Potrzebie) i ks. Joaquin Alliende – jej międzynarodowy asystent kościelny.

Utwór obejmuje muzykę, taniec, śpiewy, dialogi i specjalny film, który jest wkładem organizacji w przygotowanie Dni, które odbędą się w Kolonii w dniach 16-21 sierpnia z udziałem i pod przewodnictwem Ojca Świętego.

Z koncepcją dzieła wystąpił ks. Alliende, a „Kirche in Not” zatwierdziło ją i sfinansowało. Główny temat musicalu obraca się wokół Kościoła prześladowanego w różnych okresach i miejscach oraz chce upamiętnić męczenników za wiarę w XX wieku. Pragnie również zachęcić do nowej ewangelizacji w trzecim tysiącleciu.

Według asystenta kościelnego organizacji, twórcom utworu chodziło o zaniesienie w przyszłość głównego przesłania Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i wejścia w trzecie tysiąclecie, jakim były słowa „Wypłyń na głębię”, i nawiązanie kontaktu z nowym pokoleniem za pośrednictwem języka muzyki i ciała. Musical pragnie pozyskać serca młodych nowoczesną formą, jak czynił to o. Werenfried van straaten (1913-2003), założyciel i długoletni szef „Kirche in Not”.

Organizacja ta, powstała w Niemczech Zachodnich ponad pół wieku temu, od początku stawiała sobie za zadanie materialne wspieranie Kościoła katolickiego, a później także innych wyznań (m.in. prawosławia) w krajach, w których religia była prześladowana. Przez wiele lat głównymi odbiorcami jej pomocy były kraje komunistyczne, zwłaszcza Polska, ostatnio zaś ciężar wsparcia przesunął się do krajów III świata, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Afryce.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama