Audiencja środowa: Uwielbienie Boga, który wybawia człowieka

Psalm 116 (114-115) o uwielbieniu Boga, który wybawia człowieka z ucisku i niebezpieczeństwa śmierci rozważał Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie.

W obecności ok. 27 tys. pielgrzymów z całego świata zgromadzonych na Placu św. Piotra Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do pomocy "umiłowanym ludom Afryki". Licznie zgromadzonych Polaków pozdrowił w ojczystym języku.

Przed audiencją Ojciec Święty przejechał pomiędzy sektorami pozdrawiając i błogosławiąc wiernych. Nad głowami pielgrzymów powiewały m. in. flagi polskie, niemieckie, brazylijskie i argentyńskie. Tradycyjnie najbliżej papieskiego tronu miejsca zajęli chorzy i niepełnosprawni. Audiencję rozpoczęło odśpiewanie omawianego przez Benedykta Psalmu 116.

Streszczenie papieskiej katechezy odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik z polskiej sekcji sekretariatu stanu. Papież rozważając psalm 116 (114 - 115) mówił: "Psalm, który dzisiaj rozważamy jest uwielbieniem Boga, który wybawia człowieka z ucisku i niebezpieczeństwa śmierci. Wzywany w chwili zagrożenia okazuje swoje miłosierdzie, przywraca pokój ducha i nadzieję. Psalmista ufa, że zawsze będzie zawsze chodził w obecności Pana. Zadaje sobie pytanie, w jaki sposób mógłby odwdzięczyć się Bogu. I dochodzi do wniosku, że jedyną odpłatą godną Pana jest ofiarowanie całego swojego życia. Symbolicznym znakiem tego oddania jest złożenie ofiary pochwalnej. W słowach psalmisty : 'Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pańskiego'. (Ps 116, 13) tradycja Kościoła upatruje zapowiedź Eucharystii, ofiary miłości i uwielbienia".

Po rozważaniach Papież pozdrowił zebranych m. in. w językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i polskim.

Po angielsku Papież przypomniał, że dzisiaj obchodzony jest Dzień Afryki poświęcony "umiłowanym ludom Afryki". "Zachęcam wszystkie katolickie instytucje, aby wspierały ludzi w potrzebie oraz mam nadzieję i modle się, aby wspólnota międzynarodowa coraz bardziej angażowała się w problemy kontynentu afrykańskiego" - powiedział Papież.

Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI: "Pozdrawiam obecnych tu Polaków. Niech uroczystość Bożego Ciała rozpala we wszystkich miłość do Chrystusa obecnego w Eucharystii. Niech Bóg Wam błogosławi".

Wśród pielgrzymów z Polski na Placu św. Piotra byli m. in.: pielgrzymka archidiecezji łódzkiej z abp Władysławem Ziółkiem i władzami miasta, młodzież z szkół katolickich z Poznania i Warszawy, Krakowa, Nowego Targu, grupa Polonii z Niemiec, pielgrzymka pallotyńska z całej Polski.

Papież zachęcił wszystkich pielgrzymów do uczestniczenia w jutrzejszych uroczystościach Bożego Ciała. Sam odprawi jutro o godz. 19 Mszę św. w Bazylice św. Jana na Lateranie i poprowadzi procesję do Bazyliki Santa Maria Maggiore.

Na zakończenie audiencji po odmówieniu modlitwy "Ojcze nasz" Papież udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.

Publikujemy cały tekst papieskiej katechezy:

1. Psalm 116 (115), którego słowami przed chwilą się modliliśmy, był zawsze w użyciu w tradycji chrześcijańskiej, począwszy od św. Pawła, który cytując jego początek w greckim tłumaczeniu Septuaginty, tak oto pisze do chrześcijan Koryntu: "Uwierzyłem, dlatego przemówiłem; my także wierzymy i dlatego mówimy" (2 Kor 4, 13).

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg