Papież Franciszek przestrzegał w czwartek podczas spotkania z personelem i pacjentami watykańskiego szpitala pediatrycznego przed korupcją w służbie zdrowia i nazwał ją "rakiem". Mówił, że na świecie istnieje "przemysł chorób", który oszukuje wielu ludzi.
"Robi się wielkie interesy na zdrowiu" - dodał papież w czasie audiencji w Watykanie dla delegacji pracowników i podopiecznych szpitala Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus).
W improwizowanym przemówieniu Franciszek przyznał, że także ta placówka ma za sobą "nie zawsze dobrą" przeszłość. Wspomniał o "pokusie przekształcenia szpitala dziecięcego w miejsce robienia interesów, gdzie lekarze i pielęgniarze stają się aferzystami".
Apelował do personelu medycznego, by "bał się korupcji".
"Popatrzcie na dzieci. Niech każdy pomyśli: czy mogę robić brudne interesy przy tych dzieciach?" - mówił Franciszek, obok którego siedzieli mali pacjenci. "Po całym dniu można być spoconym, brudnym, zmęczonym, mieć ochotę powiedzieć coś złego i posłać kogoś do diabła. Można? Tak, ale bez korupcji" - oświadczył papież.
"Najgorszym rakiem takiego szpitala, jak ten jest korupcja, a ona nie pojawia się z dnia na dzień. Wślizguje się powoli; dzisiaj łapówka, jutro rekomendacja i tak powoli nie zdając sobie z tego sprawy popada się w korupcję" - podkreślił.
Franciszek wyznał, że nie potrafi odpowiedzieć na zadane mu pytanie, dlaczego dzieci cierpią. "To pytanie pozostaje otwarte" - dodał. Wskazał następnie: "A kiedy się cierpi, nie mówi się; płacze się i modli, w ciszy".
Papież zwrócił uwagę na bardzo ważną rolę personelu pielęgniarskiego w szpitalu i opowiedział, że sam został uratowany przez pielęgniarkę.
Wspominał, że gdy miał 21 lat, zachorował na ciężkie zapalenie płuc. Trafił do szpitala, gdzie lekarz zalecił dawkę penicyliny i innego lekarstwa. "Zakonnica, która była tam pielęgniarką, powiedziała do innej pielęgniarki, by podać dwa razy większą dawkę, bo wyczuła sytuację" - wspominał Franciszek.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.