Problem dostępu do wody pitnej jest poważny i może doprowadzić nawet do trzeciej wojny światowej – przypomniał abp Bernardito Auza.
Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych przemawiał na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa, zatytułowanej „Zarządzanie międzynarodowym pokojem i bezpieczeństwem: woda, pokój i bezpieczeństwo”.
Hierarcha wskazał na przyczyny zmniejszania zasobów tego podstawowego surowca. Mówił o zanieczyszczeniu jezior, rzek, źródeł podziemnych, o nadmiernym i zbyt szybkim zużyciu zasobów przez rolnictwo czy przemysł, o zmianach klimatycznych przekształcających cykl hydrologiczny. Wynikający z tych przyczyn brak wody pitnej w niektórych rejonach świata prowadzi do poważnych chorób, zwłaszcza wśród ubogich, oraz do migracji zwiększających napięcie międzynarodowe. Problemy mogą rodzić także próby kontrolowania surowca przez międzynarodowe korporacje. Jednak, jak stwierdził abp Auza, „w związanych z wodą wyzwaniach dla pokoju i bezpieczeństwa, a wręcz dla samego życia, nie można widzieć tylko zagrożenia, ale też szansę bliższej współpracy między narodami”. Dodał jednak, że głównym czynnikiem pozostaną rozwiązania wprowadzane na szczeblu lokalnym, bowiem społeczności miejscowe najlepiej znają własne źródła wody i możliwości ich zachowania. Hierarcha wskazał wreszcie na konieczność ciągłej edukacji celem propagowania powszechnego zrozumienia tego problemu.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.