Papież w czwartek rano, w drodze do Częstochowy, spotkał się z siostrami prezentkami - w ich kościele przy ul. św. Jana w Krakowie. Prezentki to jedyne zgromadzenie zakonne które odwiedził Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży 2016.
Siostry prezentki powitały Franciszka przy wejściu do kościoła pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła - prowadzonej przez nie świątyni, znajdującej się nieopodal klasztoru oraz gimnazjum i liceum, także kierowanymi przez siostry.
"Kościół św. Jana pomieści niewiele ponad 100 osób. - pisały siostry prezentki na swojej stronie internetowej. - Z tego względu w spotkaniu weźmie udział reprezentacja krakowskiej wspólnoty oraz przedstawicielki z całej Polski i zagranicy. W trakcie papieskiej wizyty oprócz sióstr będzie obecna grupa uczniów, nauczycieli i Rady Rodziców ze szkół, które siostry prowadzą w Krakowie i Rzeszowie.
Ojciec Święty będzie modlił się przed obrazem Matki Bożej Wolności i na ołtarzu złoży bukiet kwiatów. Następnie zostawi wpis w Księdze Pamiątkowej klasztoru, a siostry i uczniowie wręczą mu prezent. Później papież przejdzie na krótką modlitwę do kaplicy z relikwiami bł. Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek. Po modlitwie Franciszek spotka się z siostrami i uczniami."
Jak wyjaśniał w czasie jednej z konferencji prasowych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, papież wybrał prezentki, bo od lat siostry z tego zgromadzenia prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami.
"Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała ojcu świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by ojciec święty je odwiedził. Ojciec święty mówi: nie ma sprawy - pójdę" - relacjonował kardynał.
Prezentki to Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, powstałe w 1627 r. w Krakowie. Nazwa zgromadzenia pochodzi od łac. praesentatio (ofiarowanie). Poza Krakowem prezentki mają też kilka klasztorów w Polsce, na Ukrainie i w Rzymie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.