Pielgrzymi z całego świata przyjeżdżają do Krakowa, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Ceremonia otwarcia wraz z uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się we wtorek na krakowskich Błoniach. Od środy w Polsce będzie gościł papież Franciszek.
Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.
Spotkanie młodych w Krakowie odbywa się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Poniedziałek i wtorek do południa to dla uczestników ŚDM czas na dojechanie do Krakowa i zakwaterowanie, odebranie tzw. pakietów pielgrzyma.
Światowe Dni Młodzieży powstały z inicjatywy św. Jana Pawła II. Pierwsze wielkie spotkanie papieża z młodzieżą świata odbyło się w 1985 r. w Rzymie. Ostatnie ŚDM to Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku. Dotychczas odbyło 13 ogólnoświatowych zlotów na różnych kontynentach. Kraków jest 14. miejscem Światowych Dni Młodzieży.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.