Tysiące młodych, biskupi, kapłani. Na Muchowcu trwa najważniejsze wydarzenie - Msza św.
Eucharystii sprawowanej w języku polskim i łacińskim przewodzi abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Razem z nim modlą się biskupi i kapłani z całego świata. Jest wśród nich nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
- Dziś 23 lipca 2016 roku tu i teraz "spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli" - w homilii mówił młodym pielgrzymom abp Wiktor Skworc.
- Rok łaski od Pana trwa. Trwa Rok Miłosierdzia Boga względem nas i czas miłosierdzia ludzi względem siebie. To nadzwyczajna okazja (nadzwyczajna promocja) by się powierzyć miłosiernemu Bogu, by się opowiedzieć za duchowością miłosierdzia. Uczyńcie to w tej chwili… Zaufaj Bogu i powierz Mu swoje dziś i jutro. W tym miejscu gdzie jesteś - powiedz jak Jan Paweł II - Totus tuus; cały jestem Twój - zachęcał chwilę później.
Z młodzieżą przywitał się po francusku, angielsku, włosku, hiszpańsku, niemiecku. Na koniec wybrzmiały polskie: "Witam serdecznie na Górze Karmel!", a po nich gromkie brawa Ślązaków.
Metropolita zachęcał młodych na otwarcie serc dla Jezusa. - Przyjmijcie Go, jako swego Pana, powiedzcie jak apostoł Tomasz: Pan mój i Bóg mój…- wyjaśniał.
Abp Skworc dziękował młodym za ich obecność na Górze Karmel. Tak na czas ŚDM nazwana została archidiecezja katowicka. Metropolita przypomniał jej biblijne znaczenie jako Bożego ogrodu oraz jej największego proroka, Eliasza.
- W tej godzinie Eucharystii - na katowickiej Górze Karmel - jest z nami prorok Eliasz, którego przykład mobilizuje do rozprawiania się z agresywnymi bożkami (znacie ich imiona) i opowiedzenia się za Bogiem, Stworzycielem nieba, ziemi i człowieka; za Bogiem, który tak umiłował świat, człowieka, że dał swojego Syna, Jedynego Zbawiciela Człowieka - zachęcał młodych arcybiskup.
Arcybiskup przypomniał, że z pielgrzymami modli się także Maryja. Na Muchowcu jest ona obecna w swoim piekarskim wizerunku. Dodał, że to Jan Paweł II, który 33 lata temu odwiedził Muchowiec nazwał Piekarską Panią Matką Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Przypominając nauczanie świętego papieża zapraszał pielgrzymów do okazywanie innym miłosierdzia.
- Potrzebujący nie są na odległym lądzie, są tuż obok, na skraju drogi, którą idziesz, jak szedł Miłosierny Samarytanin. Przykład jego postawy poucza, że miłosierdzie wymaga zatrzymania się przy człowieku, wymaga osobistego zaangażowania, że nie zna granic i potrzebuje wyobraźni – mówił abp Wiktor Skworc.
Arcybiskup przypomniał młodym także historię Górnego Śląska. Zwłaszcza tę związaną z ciężką pracą w kopalni, głównie w czasach komunistycznych.
Na koniec kazania życzył młodym dobrego czasu w na ŚDM w Krakowie.
- Modlę się z wami i za was! Niech trwa w was radość Ewangelii! Tydzień misyjny w Archidiecezji Katowickiej dobiega końca. W poniedziałek wyruszycie w drogę do Krakowa, na spotkanie z prorokiem, papieżem Franciszkiem. Niech was dalej bezpiecznie prowadzi Boża Opatrzność! Do swoich krajów, rodzin i parafii wróćcie ubogaceni, z mocnym przekonaniem, iż trzeba powierzyć się miłosiernemu Bogu i odważyć się na miłosierdzie wobec bliźnich!
W liturgię włączyli się także młodzi świata, czytając w swoich językach czytania oraz modlitwę wiernych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.