Rusza aplikacja mobilna "Pielgrzym", która w czasie ŚDM w Krakowie przyda się i pielgrzymom, i mieszkańcom.
Działa w dziewięciu językach, a zawiera m.in. informacje o najważniejszych wydarzeniach ŚDM, mapy z lokalizacjami parkingów, stref gastronomicznych i punktów medycznych, opis krakowskich zabytków, rozmówki.
"Pielgrzym" został stworzony przez Komitet Organizacyjny ŚDM Kraków 2016 i firmę Comarch, która była odpowiedzialna za stronę techniczną.
Obcokrajowcy znajdą w aplikacji informacje o Krakowie, opis zabytków i atrakcji turystycznych, treści religijne - modlitewnik, pieśni, homilie papieskie oraz program ŚDM, który można personalizować tworząc indywidualny program pobytu.
W aplikacji są numery kontaktowe do służb bezpieczeństwa oraz konsulatów i ambasad. Pielgrzymi mogą korzystać z mapy, na której zaznaczone będą miejsca najważniejszych wydarzeń ŚDM, punkty gastronomiczne, medyczne, miejsca parkingowe i strefy, z których wyrusza transport. Każdy może zaznaczyć, gdzie nocuje a aplikacja pomoże mu w dotarciu do miejsca zakwaterowania.
"Staraliśmy się przygotować aplikację tak, żeby była dla każdego: dla pielgrzyma zarejestrowanego i jest tam cała część poświęcona jego wyżywieniu, transportowi, zakwaterowaniu; dla tych, którzy się nie zarejestrują, ale zdecydują się przyjechać oraz dla mieszkańców i osób, które przyjmują pielgrzymów. W aplikacji są rozmówki ułatwiające komunikację" - powiedziała Barbara Waszkiewicz dyrektor sprzedaży Comarch SA.
"Pielgrzym" został przygotowany w dziewięciu oficjalnych językach ŚDM. "Warto wybrać dwa języki: podstawowy, a dodatkowo język angielski, ponieważ w tym języku treści będą aktualizowane na bieżąco, a w pozostałych może to nastąpić z niewielkim opóźnieniem ze względu na ilość informacji" - dodała Waszkiewicz.
Korzystając z rozmówek będzie można usłyszeć wymowę danego słowa. Aplikacja daje możliwość połączenia z mediami społecznościowymi. Jej częścią jest "rozrywka", czyli gra o ŚDM oraz quiz, w którym znalazły się m.in. takie pytania: "Jaką wysokość ma krzyż, symbol ŚDM?" lub "Którą rocznicę chrztu obchodzimy w Polsce w 2016 r?". "Pielgrzym" wyposażony jest też w elementy multimedialne, jednym z nich jest pocztówka z ŚDM.
Większość treści aplikacji będzie dostępna offline, czyli nawet w sytuacji, kiedy nie będzie łączności komórkowej ani internetowej. Jak zachęcają jej twórcy warto ją ściągnąć tam, gdzie mamy łatwy dostęp do internetu i pobrać wszystkie elementy, jakich aplikacja żąda, bo wtedy będzie działać poprawnie.
"Pielgrzym" jest dostępny na urządzania mobilne z systemami operacyjnymi: Android, iOS, Windows Phone.
Aplikacja miała być gotowa już na początku maja, ale znacznie opóźniło się przygotowanie ostatecznej wersji informacji, które się w niej znajdują. "Było trochę jak w domino. Jedna zmiana pociągała za sobą konieczność kolejnych zmian. Dziś, kiedy już uruchamiamy aplikację, będziemy jeszcze dokładać do niej pozostałe części np. papieskie homilie. Mamy nadzieję, że pielgrzymi, którzy są już w polskich diecezjach, pobiorą aplikację i będą mieli czas, żeby ją +przeklinać+ i zapoznać się z nią" - mówił PAP szef biura prasowego Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. Adam Parszywka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.