Papież Franciszek jest najpopularniejszym przywódcą na świecie - to wynik sondażu Instytutu WIN/Gallup International. W jego analizach zauważa się, że papież cieszy się sympatią nie tylko chrześcijan, lecz wyznawców wszystkich religii, ateistów i agnostyków.
Polska jest w czołówce krajów, w których Franciszek jest bardzo popularny i lubiany.
Dobre zdanie o papieżu z Argentyny ma 54 proc. ludności świata - wskazuje ankieta przeprowadzona w 64 państwach kilku kontynentów.
Krajem, w którym papież Bergoglio jest najbardziej lubiany, jest Portugalia (94 proc.). Dalsze miejsca zajmują Filipiny (93 proc.), w jego ojczyźnie poziom tej sympatii wynosi 89 proc., a we Włoszech - 86 proc. Dalsze miejsca zajmują: Kolumbia (84 proc.), Hiszpania (80 proc.), Peru (79 proc.) i Polska (78 proc.).
Najniższe wskaźniki sympatii dla papieża zanotowano w Tunezji, Turcji i Algierii - życzliwie odnosi się tam do niego około jednej czwartej mieszkańców. 87 proc. ludności Azerbejdżanu przyznało, że niewiele wie o Franciszku.
Ankieta wskazuje, że najlepsze zdanie o papieżu mają katolicy (85 proc. poparcia) i Żydzi (65 proc.) Popiera go ponad połowa protestantów, a znaczna - zauważono - większość ateistów i agnostyków odnosi się do niego z życzliwością.
Franciszek znacznie wyprzedza innych światowych przywódców, jeśli chodzi o globalną popularność - odnotował Instytut. Jego przewaga nad prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą i kanclerz Niemiec Angelą Merkel wynosi kilkanaście punktów procentowych.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.