Papież do etiopskiego patriarchy, Abuny Mathiasa.
Do dobrych relacji Stolicy Apostolskiej z Kościołem Etiopskim nawiązał Ojciec Święty, przyjmując w Watykanie jego patriarchę Abunę Mathiasa. Wspólnota, której jest on zwierzchnikiem, to największy po Cerkwi rosyjskiej Kościół wschodni na świecie; liczy ok. 35 mln wiernych.
Papież wspomniał wizyty jego poprzednika Abuny Paulosa u Jana Pawła II w 1993 r. i Benedykta XVI w 2009 r. oraz udział chrześcijan etiopskich w prowadzonych od 2004 r. pracach Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi, określanymi też jako „przedchalcedońskie”.
„W ciągu lat Komisja przestudiowała podstawową koncepcję Kościoła jako wspólnoty, pojętego jako udział w komunii łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego. W ten sposób odkryliśmy, że mamy prawie wszystko wspólne: jedną wiarę, jeden chrzest, jednego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jesteśmy zjednoczeni dzięki różnym wspólnym elementom naszych bogatych tradycji monastycznych i praktyk liturgicznych. Jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie. Jak nieraz zauważono, to, co nas łączy, jest o wiele większe od tego, co nas dzieli” – powiedział Papież.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.