Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia po pokonaniu 8.698 km i ponad 12 godz. lotu wylądował na lotnisku im. José Martí o godz. 13.54 czasu lokalnego. W stolicy Kuby odbędzie się pierwsze w historii spotkanie głowy Kościoła katolickiego ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
Po ceremonii powitania w saloniku stołecznego lotniska odbędzie się dwugodzinne prywatne spotkanie z Cyrylem. Po nim w obecności prezydenta Kuby Raúla Castro zostanie podpisana wspólna deklaracja katolicko-prawosławna dotycząca takich kwestii jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zsekularyzowanym społeczeństwie, sprawy młodzieży oraz ochrony życia. Patriarcha Cyryl i Franciszek wygłoszą przemówienia.
Papieżowi towarzyszy kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan a patriarsze, metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
Po ceremonii pożegnania Franciszek wraz z 20-osobowym orszakiem odleci do Meksyku. Papieski samolot jest spodziewany na międzynarodowym lotnisku Benito Juárez w Mieście Meksyk ok. godz. 19 czasu miejscowego. (2:30 czasu polskiego). Jest to dwunasta zagraniczna podróż apostolska Franciszka i czwarta na kontynent amerykański. Jej hasłem są słowa: „Misjonarz miłosierdzia i pokoju". W ciągu sześciu dni papież odwiedzi sześć miast: Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez. Do Rzymu powróci 18 lutego.
Więcej o papieskiej pielgrzymce:
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.