Dykasteria ta przygotowuje dla papieża projekty inicjatyw, które powinny być wdrożone w Kościele, aby nigdy więcej nie dochodziło do nadużyć w tej dziedzinie.
W Rzymie zakończyły się tygodniowe obrady Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Zgodnie ze swą misją dykasteria ta przygotowuje dla Papieża projekty inicjatyw, które powinny być wdrożone w Kościele, aby nigdy więcej nie dochodziło do nadużyć w tej dziedzinie. Projekty te były opracowywane w sześciu odrębnych grupach roboczych. Zanim zostaną przedstawione Papieżowi, będą jeszcze poddane pod dyskusję na zgromadzeniu ogólnym. Komunikat prasowy tytułem przykładu wspomina o trzech konkretnych propozycjach. Członkowie komisji proszą Ojca Świętego, aby przypomniał wszystkim odpowiedzialnym w Kościele, jak ważny jest bezpośredni kontakt z ofiarami nadużyć. Ponadto zaproponowano ustanowienie liturgii pokutnej oraz powszechnego dnia modlitw w tej intencji.
Papieska komisja zapowiada również, że na jej stronie internetowej będzie się można zapoznać z najlepszymi metodami ochrony nieletnich, które wypracowano w różnych Kościołach lokalnych. Referując swą działalność w ubiegłym roku, członkowie komisji wspominają między innymi o spotkaniach z przedstawicielami różnych episkopatów, między innymi z Polski.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.