Meksyk: Podczas wizyty papieża zbiórka na ośrodki dla uchodźców

Zbliżająca się wizyta papieska w Meksyku, a zarazem trwający Rok Jubileuszowy Miłosierdzia zainspirowały tamtejszy episkopat do otwarcia nowych dzieł społecznych.

Mają one być wsparciem przede wszystkim dla rzeszy imigrantów. W czasie pobytu Franciszka w tym kraju będzie prowadzona specjalna zbiórka funduszy na realizację tych projektów.

„Z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego zdecydowaliśmy się na otwarcie dwóch nowych ośrodków dla imigrantów: jednego na granicy z Gwatemalą w Mazapie, a drugiego w Salto de Agua” – powiedział bp Felipe Arizmendi Esquivel. Ordynariusz diecezji San Cristóbal w stanie Chiapas podkreślił, że w południowej części kraju powstały ostatnio trzy podobne centra dla uchodźców: w Palenque, w Comitán i w San Martín de Porres. Zostały one otwarte 3 listopada. Tym niemiej kwestia imigrantów w Meksyku jest nadal niezwykle trudna i pilna. Wciąż napływają tam ludzie z Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru czy Kuby, a ostatnio także z Indii i Chin.

„To niezwykle bolesne, kiedy widzimy grupy osób, które przeszły bardzo wiele kilometrów i dotarły do naszych schronisk – powiedział meksykański biskup. – Ich nogi są często pokryte ranami. Zapewniamy im najpilniejsze wsparcie: coś do zjedzenia, łóżko, możliwość umycia się. Czasem udaje się nam też udzielić pomocy prawnej”. Hierarcha dodaje, że jest to szczególnie trudne w kraju, gdzie powszechnie panuje korupcja. „Wielu młodych ludzi nie może znaleźć pracy, a zatem gangi przestępcze werbują ich w swoje szeregi, zmuszając do kradzieży, zabójstw, handlu narkotykami, szantażując, że zabiją ich bliskich” – podkreśla bp Arizmendi Esquivel.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja