Przejście przez Bramy Miłosierdzia zobowiązuje każdą rodzinę do otwarcia drzwi swego domu na potrzebujących. Podkreśla to abp Vicenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.
Zorganizowała ona wczorajsze uroczystości Jubileuszu Rodzin w Watykanie z papieską Mszą w Bazylice św. Piotra. Było to pierwsze wydarzenie jubileuszowe przeznaczone dla pewnej kategorii wiernych, co już samo wskazuje, jak ważne są w Kościele rodziny.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego szef dykasterii ds. rodziny przypomniał to, co Papież powiedział przed tygodniem do Kurii Rzymskiej: „Bezużyteczne jest otwieranie wszystkich Drzwi Świętych we wszystkich bazylikach świata, jeśli nasze domy są zamknięte”. Zdaniem abp. Paglii słowa te można zastosować także do rodzin.
„Oto dlaczego przejście przez drzwi katedr z rodzinami zobowiązuje je same do otwarcia swych domów, by szukać tych wszystkich, którzy wymagają miłosierdzia, i nie tylko przyjąć we własnym życiu Boże miłosierdzie, ale też przyjąć w swym domu tych wszystkich, którzy pukają i potrzebują uwagi, otwarcia i słowa nadziei. Chciałbym podkreślić, że pilne jest, aby wszystkie rodziny przeszły razem przez Drzwi Święte: zdrowe i te, które czują się gorzej; cieszące się dobrym zdrowiem i mające wielkie problemy. Trzeba braterstwa wszystkich rodzin, aby móc budować świat spokojniejszy, bardziej sprawiedliwy. To same rodziny winny towarzyszyć i może też pomóc innym, które potrzebują znalezienia miłosierdzia i także udzielania go. Żadna rodzina nie jest w tak złym stanie, by nie móc być miłosierną dla innych, i żadna też nie ma się tak dobrze, by nie potrzebować miłosierdzia i ofiarować je również innym” – powiedział abp Paglia.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.